Gennadi Taniel 29.VII 1940 – 23. II 2015

Esmaspäeva, 23. veebruari hommikul suri helilooja Gennadi Taniel (sünd 1940). Gennadi Tanieli ärasaatmine toimub Tallinna Metsakalmistul reedel, 27. veebruaril kell 12.

Sündinud ERSO viiuldaja Rudolf Tanieli perre, pani isa Gennadi juba 7-aastaselt õppima klaverit silmapaistva pedagoogi Karl Sillakivi juurde. Nooruki muusikahuvi ja -harrastused olid väga mitmekülgsed: ta oli võimekas pillimees juba teismelisena, mängides saksofoni Tallinna Tuletõrjeühingu estraadiorkestris 1955. aastast Rein Ploomi juhatusel. Tallinna Muusikakooli lõpetas ta 1960 fagoti erialal, jätkas konservatooriumis kompositsiooni erialal Villem Kapi ja Eugen Kapi käe all.

Muusikakooli ajal võttis Uno Naissoo Gennadi Tanieli kui andeka saksofonisti kooli eksperimentaalansamblisse, ta mängis bigbändis Mickeys, ansamblites Elektron, Eksprompt 5, restorani- jt ansambleis, kellele ka ise muusikat kirjutas. Praktilise muusikuna tegutses Taniel paljudes ametites, juhatas Filharmoonia estraadiorkestrit, oli helirežissöör, toimetaja, pedagoog, Heliloojate Maja direktor jm. Hea pillimehena olid tal lähedased sidemed interpreetidega.

Laiem avalikkus teab Tanieli levilaulude autorina (neid on enam kui 400), tuntumad „Koduküla, kodumaa“, „Laul verelilledest“, „Võta üles see laul“, „Sind otsides“ jmt. Tema laule on esitanud me tuntumad lauljad Heli Läätsest kuni Jaak Joala ja Tõnis Mägini. Tekstidena on Taniel kasutanud peamiselt Eesti luulet (Hando Runnel, Juhan Smuul, Arvi Siig, Juhan Viiding, Ave Alavainu jmt). Ta kirjutas ka suuremaid vorme – noorteooper „Kivine pisar“, rockooper „Valus valgus“, muusikadraama „Haapsalu legend“, lavastused Viru varieteele jt. Tema lood said sageli preemiaid loominguvõistlustel (soolo-, koori- ja levilaulude eest enam kui 50 auhinda!). Laulud on ilmunud kogumikes ning salves Eesti Raadios. Harukordselt viljakana suutis ta end sisukalt jagada n-ö kergema kui klassikalise poole vahel.

Gennadi Tanieli loomingu klassikapool on sama rikkalik, siia kuulub ka rida vokaalsümfoonilisi teoseid, samas meie esimene kandlekontsert (neid kontserte on kolm), viiulikontsert, flöödi- ja viiulikontsert, kitarrikontsert, kontsertteosed klaverile orkestriga, aga ka 4 puhkpillikvintetti, 3 keelpillikvartetti, 5 klaverisonaati jpm; ta vokaaltsüklid on äratanud tähelepanu, neid on laulnud Urve Tauts, Teo Maiste jt.

Oleme kaotanud sõbraliku, elurõõmsa ja abivalmis kolleegi, kaasteelise ja muusikalooja.