Lauri Jõelehe 50. juubelikontsert Niguliste kirikus

Foto: erakogu

14. detsembril kell 19.00 toimub Niguliste kirikus Lauri Jõelehe 50. juubelikontsert  “Silmapiir”.

Autorikontserdil kõlab esiettekandes kontsert kitarrile ja orkestrile “Morning Star” Kirill Ogorodnikovi ja Eesti Sinfonietta esituses. Teoses “Silmapiir” soleerivad orkestri ees Kalev Kuljus ja Anna-Liisa Bezrodny. Kalev Kuljuse esituses kõlab ka temale pühendatud oboe sooloteos “Ampla”.

Üheks kontserdi tipphetkeks on teos “Palve pimeduses” 3 orelile ja oboele, mille toovad kuulajateni orelimängijad Kristel Aer, Ulla Krigul, Olga Kulikova ja oboemängija Dmitri Bulgakov. Lisaks peaorelile ja paremas küljes asetsevale barokkorelile paigaldatakse kontserdi ajaks vasakule küljele portatiivorel, nii et kuulajad istuvad orelite keskel.

Kuula järele kontserdisalvestust, mille tõi kuulajateni Klassikaraadio. Helirežii eest vastutas Teet Kehlmann ja toimetajaks oli Johanna Mängel. [lisatud 16. detsembril]

29. augustil ilmus Lauri Jõelehe värske autoriplaat “Music For Piano”, kuhu on kogutud kõik helilooja sooloklaveriteosed. Plaadiesitluskontsert toimus Tallinna Raekojas ning üles astusid Anna-Liisa Bezrodny (viiul) ja Irina Zahharenkova (pianist).

Plaadile on jäädvustatud “Chant” (“Laul”), “Stella Matutina” (“Koidutäht”), “Tristezza” (“Kurbus”) ja neljaosaline Klaverisonaat. Chant (“Laul”) on Jõelehe esimene teos, millel on tihe side Hispaania kuldajastu muusikaga. 

“Chant” (“Laul”) oli helilooja esimene teos, millel on otsene seos ühe Hispaania kuldajastu heliloojaga. Selle lõpu eel kõlab tsitaat Diego Pisadori vihuelale kirjutatud loost “Pavana muy llana para tañer” (“Pavaan, mida tuleb hellalt käsitleda”), mida Jõeleht on rikkalike kaunistustega täiendanud.

Plaadi keskseks teoseks on neljaosaline Klaverisonaat, mida mängitakse tervikuna ilma vahepausideta. Sonaadi osad on omavahel seotud, kasutades korduvaid muusikalisi motiive ja ideid, mis leiavad uutes osades ootamatuid tõlgendusi. Näiteks kõlab 1. osa mõtlik teema, mida saadab ostinaat, 2. osas kiire prestona, muutudes sellega äratundmatuks. Selle teose loomisel on Jõeleht süstemaatiliselt kasutanud ülemhelireast lähtuvat harmooniat, luues kõlapildi, mis eristub tema varasemast loomingust. Kõik albumi teosed on salvestatud Mustpeade maja valges saalis aastatel 2021–2024.

Plaati saab kuulata 10. detsembril Klassikaraadio eetris olnud saatest “Nyyd-muusika. Lauri Jõeleht – Music for Piano”. Saatejuht on Johanna Mängel. Plaat on müügil Eesti Muusika Infokeskuses.


Lauri Jõeleht (s 1974) lõpetas 1996. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli kitarri erialal Tiit Petersoni juures ning täiendas end seejärel (1996–1997) Barcelona konservatooriumis José Luis Lopategui klassis. 2001. aastal lõpetas ta Eesti muusikaakadeemia kompositsiooni erialal (prof Eino Tamberg ja Helena Tulve) ning 2003. aastal omandas samas magistrikraadi (juh Helena Tulve ja Toivo Tulev). Ta on Eesti kitarriseltsi liige ja töötab alates 1996. aastast kitarriõpetajana, praegu Vanalinna hariduskolleegiumis ja Pirita kitarri- ja viiulistuudios ning al 2014. aastast EMTA lektorina.

Lauri Jõeleht on loonud kammer-, orkestri- ning liturgilist muusikat. Olulisel kohal on kooriteosed, mille valmimisele on kaasa aidanud nimekad Eesti vokaalkollektiivid, nagu Vox Clamantis, Heinavanker, Orthodox Singers, Linnamuusikud, Voces Musicales. Instrumentaalteoseid on esitanud Tallinna Kammerorkester, ERSO, Narva Linna sümfooniaorkester, Kaliningradi kammerorkester, ansambel U:, Ensemble Voces Musicales, Reval Ensemble, Collegium Consonante, Una Corda, puhkpillikvintett Estica, Ensemble Ars Nova (Rootsi).

Viimasel aastakümnel on valminud palju sooloteoseid, mida on mitmed interpreedid ka korduvalt esitanud, nt vioolamängija Garth Knoxi esituses “Chant harmonique”, “Ampla” kuulub oboemängijad Kalev Kuljuse, Heli Ernitsa ja Riivo Kallasmaa repertuaari. Oboemängija Dmitri Bulgakovi tellimisel on valminud mitmed uued teosed oboele erinevates koosseisudes, akordionist Külli Kudu tellimisel 2 sooloteost ja akordionikontsert. Kitarriteoseid on esitanud Stefan Östersjö, Kirill Ogorodnikov ja Kristo Käo, samuti autor ise. Tihe koostöö seob teda selliste interpreetidega, nagu Ene Nael, Kristel Aer, Irina Zahharenkova jpt. Tema looming on kõlanud sellistel festivalidel nagu Maailma Muusika Päevad (ISCM World Music Days), Eesti Muusika Päevad, “NYYD”, “Trialogos”, “AFEKT”, Hiiumaa “Homecoming Festival” ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia “Sügisfestival”. Tema “Loobumus” võitis 2003. aastal Eesti kitarriseltsi korraldatud klassikalise kitarri sooloteoste konkursil I preemia, “Concordia” kahele kitarrile pälvis Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia (2005). Garth Knoxile ja ansambel U:-le kirjutatud “Chant Harmonique” esindas Eestit 2021. a rahvusvahelisel heliloojate rostrumil.

Lauri Jõelehe 50. juubelikontserti toetasid: Eesti Kultuurkapital, Malta Ordu Suursaatkond, Jägala Energy OÜ.