Lembit ja Virve Avessoni sängitamine kodumaa mulda

Lembit ja Virve Avesson eesti kanada helilooja
Foto: Lembit ja Virve Avesson

Reedel 1. juulil 2022 kell 12 toimus Metsakalmistul Tallinnas sündinud ning Torontos elanud ja tegutsenud eesti helilooja, organisti, dirigendi, kirikumuusiku, muusikakriitiku ja -pedagoogi Lembit Avessoni ja tema abikaasa Virve kodumaa mulda pere hauaplatsile sängitamine.

Lembit Avesson oli pärit musikaalsest perest. Tema vanem õde Elsa Avesson oli Eestis väga kõrgelt hinnatud pianist ja kontsertmeister ning Tallinna Konservatooriumi pedagoog. Vanem vend Rudolf Avesson-Avasalu oli suurepärane viiuldaja, kes enne sõda tegutses Tartus nii solisti kui orkestrandina Vanemuise orkestris. Lastest noorim, Lembit, alustas Tallinnas tšelloõpinguid August Karjuse ja oreliõpinguid August Topmani juures. Koos musitseeriti palju instrumentaaltriona viiul-tšello-klaver.

Sõja ajal vennad põgenesid erinevaid teid pidi Saksamaale. Rudolf tegutses professionaalse muusikuna ja Lembit jätkas oma Tallinnas poolelijäänud muusikaõpinguid tšello ja oreli alal.

Kahjuks vend Rudolfi elutee katkes Saksamaal traagiliselt ja tema haud on tänaseks hävinud.

Lembit Avesson jõudis Saksamaalt Kanadasse, kus viis lõpule oma muusikaõpingud. Ta tegutses aastakümneid organistina Torontos nii Kanada anglikaani kui Eesti kogudustes, dirigendina oma asutatud koori ja orkestri ees ning muusikapedagoogina ja muusikakriitikuna. 

Tema helilooming sisaldab nii sümfoonilist kui kammermuusikat, rohkesti vaimulikku vokaalmuusikat koorile (ladina ja inglise keeles) ja orkestrile, mille esmaettekandjaks olid sageli ta oma koor ja orkester ning eestikeelseid koori- ja soololaule, kantaate ja suurvorme.

Lembit Avessonil olid kontaktid lisaks oma õele Elsa Avessonile ka mitmete teiste interpreetidega Eestis, kes tema teoseid tellisid, esitasid ja salvestasid. Lembit Avesson suri 2008. aastal ja tema abikaasa Virve möödunud, 2021. aastal.

 1. juulil sängitati mõlemad urnid Avessonide perekonna hauaplatsile Tallinna Metsakalmistul. Kuupäev ei olnud juhuslikult valitud. Lisaks Avessonide teise kodumaa Kanada riigi sünnipäevale oli 1. juuli  72 aastat tagasi (1950) Torontos ka Lembit ja Virve Avessoni laulatusepäev. Haual tähistasid seda nii Eesti kui Kanada värvides lipud ja lillekimbud.

Talituse toimetasid Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru (oli Toronto Peetri koguduse õpetaja 2001-2002) ja Toronto Peetri koguduse õpetaja praost Mart Salumäe, pärijate esindajana luges piiblisalmi Toronto Peetri koguduse organist Marta Kivik, kes urnid Eestisse tõi. Kõne pidas ka Eesti Heliloojate Liidu juhatuse esimees helilooja Märt-Matis Lill. Talitusel kõlas Lembit Avessoni helilooming selleks korraks kokku kutsutud Avessoni muusika huvilistest koosnenud vokaalkvarteti (Jaanika Kuusik, Ene Salumäe, Mart Jaanson, Ott Indermitte) ja solist Ott Indermitte esituses.

Pärast talitust Metsakalmistul koguneti koosviibimisele Pirita Püha Brigitta kloostri söögisaali, kus Lembit Avessoni meenutasid mitmed muusikud, kes temaga Torontos kohtusid ja koostööd tegid.  Vaadati ka tulevikku ja tehti plaane 2025. aastal toimuvaks festivaliks “Lembit Avesson 100” Eestis ja Kanadas ning sooviti Avessoni muusikale rohkesti avastajaid.

Lembit Avessoni käsikirjad asuvad Teatri- ja Muusikamuuseumis temanimelises arhiivifondis ning digitaalsel kujul on kättesaadavad ka Eesti Muusika Infokeskuses. Avessoni muusikat on kirjastanud Edition 49. 

Lembit Avessoni elu ja loomingu kohta saab pikemalt lugeda EMIKu kodulehelt.
https://www.emic.ee/lembit-avesson-est

Ilmunud on ka artikkel ajakirjas Muusika 1/2019
https://www.ajakirimuusika.ee/single-post/2019/01/04/avessoni-avastamas 

Lembit Avesson oli Kanada Heliloojate Assotsiatsiooni liige.