Lepo Sumera heliloomingu preemia pälvis Age Veeroos

Foto: Tõiv Jõul
Foto: Tõiv Jõul

Pärnu muusikafestivali pühapäevaõhtuse kontserdi eel anti helilooja Age Veeroosile üle Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia.

Veeroos on üks olulisemaid eesti kõla modernistliku kammermuusika loojaid. Kompromissitu otsijana on Veeroos uurinud seda, mida tähendab kõlast lähtuv kompositsioon ja lükanud tagasi kõik liiga ilmsed või mugavad lahendused. Selle tulemusena on sündinud haruldane tasakaal kõla ja vormi vahel.

“Esimese hooga üllatus ja rõõm korraga. Ja loomulikult on see meeletu tunnustus,” ütles Veeroos. Veeroos märkis, et auhinna andjatele võisid kõrva jääda tema viimased ansambliteosed.

Žüriis olid Helena Tulve, Kerri Kotta ja Tammo Sumera. “Lepo Sumera nimeline heliloomingu preemia väärtustab just pikaajalist tegevust, pühendumist ja enesele kindlaks jäämist. Tundus kuidagi praegu just õige hetk, et selle saab just Age Veeroos,” ütles preemia žürii liige Helena Tulve.

Age Veeroos lõpetas 1998. aastal Tartu Ülikooli saksa filoloogia erialal. 1993/1994 täiendas ta õpinguid kirjanduse alal Göttingeni ülikoolis. Kompositsiooni õppis 1996–1998 Tartu Heino Elleri muusikakoolis, 2006. aastal omandas magistrikraadi cum laude Eesti muusika- ja teatriakadeemias Helena Tulve ja Eino Tambergi juhendusel ning 2005/2006 täiendas end Karlsruhe kõrgemas muusikakoolis Wolfgang Rihmi juures. Age Veeroos on läbinud Eesti muusika- ja teatriakadeemias ka doktoriõppe programmi, kraadi taotlemiseks on käsil veel uurimustöö poogenpillide sul ponticello rollist muusika kõlalistes protsessides.

Veeroosi muusikat on esitanud Ensemble Musikfabrik (dirigent Clement Power), Klangforum Wien (dirigent Bas Wiegers), Sinfonietta Rīga String Quartet, Slagwerk Den Haag, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dir. Risto Joost), Hashtag Ensemble, Arditti keelpillikvartett, Ansambel U:, Una Corda, Athelas Sinfonietta Copenhagen, Tallinna Kammerorkester (dir. Risto Joost), Eesti Filharmoonia Kammerkoor (dir. Paul Hillier), mitmed solistid Eestist ja mujalt. Tema teosed on kõlanud festivalidel Balti ja Eesti Muusika Päevad, ISCM World Music Days, rahvusvahelisel nüüdismuusika festivalil Afekt jm.

2010. aastal pälvis Veeroos koos kuueliikmelise meeskonnaga peavõidu Berliini Kaasaegse Ooperi (Zeitgenössische Oper Berlin) muusikateatri projekti konkursil Operare 2010 Ooper pealkirjaga “Grid” etendus 2011. aastal Berliinis). 2020. aasta sügisel nomineeriti löökpilliteos “Ma olen suur kuu su silmapiiril” Euroopa Heliloojate ja Laulukirjutajate Ühenduse (ECSA) 17. Euroopa Kaasaegsete Heliloojate Orkestri (ECCO) kontserdi rahvusvahelisele hääletusele. Teos osutus valituks ning kõlas 2021. aasta veebruaris Youtube’i ülekandes ansambli Slagwerk Den Haag liikme Joey Marijs’ esituses.

Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia kandidaate esitasid žürii liikmed. Laureaat selgus žürii arutelus. Varasemad laureaadid on olnud Tõnu Kõrvits, Helena Tulve, Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva, Ülo Krigul, Tatjana Kozlova-Johannes. Preemiat antakse üle 2016. aastast. Auhinnaga kaasneb rahaline preemia 4500 eurot.

Allikas: “Aktuaalne kaamera”