LHV uue heliloomingu Au-tasu ootab kandidaate 5000 euro suurusele stipendiumile

Alates 8. märtsist on võimalik esitada kandidaate LHV Au-tasule. Tunnustuse eesmärk on väärtustada uut Eesti heliloomingut ja aktiivseid heliloojaid. Esitada saab vaid kandideerimisele eelneval aastal (2018) maailma esiettekandele tulnud teoseid, mille autor on Eesti helilooja. Auhinnaks on 5000-eurone stipendium, millega tõstetakse esile uut nüüdismuusikat, mis kõnetab ja väärib laialdast rahvusvahelist kõlapinda.

Eesti Heliloojate Liidu juht Märt-Matis Lill preemiast: „LHV uue heliloomingu Au-tasu on üks prestiižikamaid ja kaalukamaid tunnustusi, millega heliloojaid premeeritakse. See annab võimaluse analüüsida aasta jooksul toimunut ning tõsta esile žürii jaoks kõige väärtuslikumat. Sel aastal on preemial veelgi erilisem tähendus, kuna see antakse üle ühe väärikama rahvusvahelise nüüdismuusika festivali ISCM World Music Days raames. LHV Au-tasu üleandmist kannavad üle paljud Euroopa raadiojaamad”.

Eesti ühiskonnas on erasektori poolt nüüdismuusika toetamine märgilise tähtsusega, sest varasem sarnane rahastamise praktika puudub. Järjepidev toetus erasektorist loob laialdased võimalused kogu valdkonda kaasavaks tunnustuseks. 2016. aastal alanud koostöö LHV ja Eesti Muusika Päevade vahel on õnnestunud tunnustusavaldus Eesti heliloojatele.

LHV turundusjuhi Margit Kotkase sõnul on nüüdismuusika suurem mõtestamine väga oluline: „Oleme LHV uue heliloomingu Au-tasu välja andnud alates 2016. aastast. Muusikavaldkond on Eestis väga elav ja nüüdismuusika on üks selle valdkonna piire nihutav osa. Meie jaoks on põnev olla osaline sellistes tegemistes, mis Eesti elu ja kultuuri rikastavad,” rääkis Kotkas.

2019. aasta Au-tasule saavad kandideerida eesti heliloojad, kelle  teose maailma esiettekanne oli 2018. aastal. Konkursile saavad esitada kandidaate nii üksikisikud, muusikakollektiivid kui ka muusikaorganisatsioonid. Kandidaate saab esitada täites ära vorm kuni 27. märtsini. Lisainfo aadressil info@helilooja.ee, märksõna „LHV Au-tasu 2019”. Nominendid kuulutatakse välja 3. aprillil.

Tänavu on žürii hulgas 2016. aastal LHV Au-tasu pälvinud helilooja Liisa Hirsch, žürii esimees Märt Matis Lill (EHL), Kaspars Putniņš (Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent), Tiia Teder (Klassikaraadio) ja Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees).


Eelmisel aastal
esitati LHV uue heliloomingu Au-tasule rekordarv 44 teost, millest kuueliikmeline žürii valis välja kümme nominenti. 2018. aasta nominentide seas olid heliloojad Marianna Liik, Galina Grigorjeva, Madli Marje Sink, Elis Vesik, Tatjana Kozlova-Johannes, Jüri Reinvere, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Liisa Hirsch ja Ülo Krigul. LHV Au-tasu sai Erkki-Sven Tüür teose eest „Solastalgia”.

2019. aasta laureaat selgub 3. mail Estonia kontserdisaalis Eesti Muusika Päevade kontserdil „Helide mets”.

LHV Pank ja Eesti Muusika Päevad alustasid tunnustuse jagamisega 2016. aastal. LHV uue heliloomingu Au-tasu partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR. 

Eesti Muusika Päevad toimuvad tänavu 2.–10. maini, festivali teema on „Läbi laulude metsa”.

Lisainfo: www.worldmusicdays2019.ee

Vaata nimekirja 2018. aastal ette kantud Eesti heliloojate uudisteostest Eesti Muusika Infokeskuse kodulehelt.