Helena Tulve

Foto: Tarvo Hanno Varres

Helilooja, pedagoog, EHL liige 2002. aastast
Sündinud 28.04.1972

www.helenatulve.ee

Helena Tulve  on eesti helilooja, kelle muusika keskmes on lakkamatu muutumine ja sellega seotud protsessid. Tema muusika kasvab välja lihtsatest algimpulssidest, olles mõjutatud looduslikest mustritest, orgaanilisusest ja eluenergia ühtsusest, mis haarab endasse keerukuse ja vastuolud, erinevad olekud, vormid ja liikumised. Ükski heli pole Tulve muusikas välistatud  ning võib selles leida oma koha ja aja. Lisaks kompositsioonile on ta põhjalikumalt tegelenud ka gregooriuse lauluga. Erinevad suulised muusikatraditsioonid on jätkuvalt tema huviorbiidis. 

Tulvelt on muusikat tellinud Eesti Filharmoonia Kammerkoor, NYYD Ensemble, ensemble diferencias, Madalmaade Kammerkoor, Müncheni kammerorkester, Uppsala Kammerorkester jpt. Samuti on ta teinud koostööd videokunstnikega ja kirjutanud muusikat filmile.

  Helena Tulvel on ilmunud kolm autoriplaati: “Sula” (Eesti Raadio, 2005), “Lijnen” (ECM, 2008), “Arboles lloran por lluvia” (ECM, 2014).

Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused

2000. aastal sai Helena Tulve “Ela ja sära” stipendiumi ning pälvis Heino Elleri nimelise preemia. 2004. aastal pälvis tema sümfooniaorkestriteos “Sula” rahvusvahelise heliloojate rostrumi põhikategooria võidu. Hooajal 2001/2002 oli Tulve resideeriv helilooja Eesti Filharmoonia Kammerkoori juures, kelle tellimusel valminud kammerooper “It Is Getting So Dark” esietendus 2004. aastal Tallinna Linnateatris. 2004. aasta loominguliste saavutuste eest pälvis ta Eesti Muusikanõukogu muusikapreemia ja Eesti Vabariigi Kultuuripreemia. 2005. aasta jaanuaris kuulutas Eesti Raadio ta aasta muusikuks, samal aastal pälvis ta Eesti Vabariigi Valgetähe teenetemärgi. Tulve kammerteos “In a nakht fun yeridah” pälvis 2005. aasta Eesti muusika päevade heliloojapreemia ning “Südamaa” klaverile ja sümfooniaorkestrile EMP 2014 heliloojapreemia. 2006. aastal oli Tulve EMP festivali helilooja ja andis rahvusvahelisi meistrikursusi. 2006. aastal pälvis Tulve Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia. Samal aastal tunnustati Monaco Prints Pierre’i Fondi heliloomingu auhinnaga Tulve teost “Reyah hadas ’ala” ning orkestriteos “Sula” pälvis ISCM-CASH Young Composers Awardi. Pärnu rahvusvahelisel Järvi suvefestivalil 2012 oli Tulve festivali helilooja ja andis meistrikursusi. Hooajal 2012/2013 oli Tulve ERSO juures resideeruv helilooja. 2012. aastal omistati talle Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden (l’Ordre des Arts et Lettres). 2016. aastal sai ta Eesti teatri aastaauhinna originaalmuusika ja muusikalise kujunduse eest Theatrumi lavastusele “”Delhi” tants”.

Täiendavat infot leiab

Eesti Muusika Infokeskus