Helmut Rosenvald

Foto: Kalju Suur

22.02.1929—29.07.2020
Helilooja ja viiuldaja, EHL liige 1965. aastast

Helilooja ja viiuldaja Helmut Rosenvald on jäädvustunud eesti muusikasse klassikalisele traditsioonidele toetuva orkestrimuusikaga, eelkõige oma sümfooniate ja instrumentaalkontsertidega. Ta on olnud mõjutatud modernismist ning liikunud lihtsustumise suunas, kuid peaagu alati kannab tema ideederikkalt orkestreeritud looming dramatismi ja tõsist meelt.

Rosenvald on õppinud viiulit Tallinna Konservatooriumis Rudolf Palmi klassis (1942–1947), lõpetanud 1958. aastal Tallinna Muusikakooli muusikateooria erialal, kus tema loominguõpetajaks oli Veljo Tormis ning 1963. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi kompositsioonierialal Villem Kapi juhendamisel. Töötanud pikaaegselt viiuldajana Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (1961–1989).

Tähtsama osa tema loomingust moodustab orkestrimuusika: 9 nummerdatud sümfooniat, lisaks kümmekond samavõrd kaalukat orkestriteost (sümfonietid, kammersümfooniad, Klassikaline sümfoonia jt), 2 viiulikontserti. Lisaks on tema loomingus 6 keelpillikvartetti, mitmeid soolosonaate ning orelimuusikat. Pala flöödile (1970) oli kohustuslik pala 3. vabariiklikul interpreetide konkursil.

Rosenvaldi teoseid on esitanud Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Jaan Tamme nimeline puhkpillikvintett, ERSO keelpillikvartett, viiuldajad Endel Lippus, Ines Rannap, Lemmo Erendy, Valentina Gontšarova, Linda Oper, tšellistid Jaan Reinaste, Ivo Juul, Toomas Velmet, Allar Kaasik, pianistid Bruno Lukk ja Ada Kuuseoks, organistid Hugo Lepnurm ja Brigita Mieze.

Tema loomingut on kirjastanud Edition 49, ilmunud on autori-LP (Melodija, 1983) ja CD (Bella Musica, 2004).

Rohkem infot leiab:

Eesti Muusika Infokeskus