Xenia Zemskaja

Helilooja, EHL liige 2018. aastast
Sündinud 23.09.1987

Zemskaja, Xenia alustas kompositsiooniõpingutega 15-aastasena Alo Põldmäe käe all.

Aastatel 2007–2012 õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Toivo Tulevi juures, õppeaastal 2009/2010 täiendas end Erasmuse vahetusprogrammi raames Varssavi Fryderyk Chopini nimelise Muusikaakadeemias (helilooming: Krzysztof Baculewski, laulueriala: Urszula Trawinska-Moroz).

2012. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrikraadiga cum laude Toivo Tulevi
õpilasena. Xenia jätkab oma õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia elektroakustilise loomingu erialal Margo Kõlari juures.

Xenia on kirjutanud soolopillidele, instrumentaal- ja vokaalkammeransamblitele, orkestrile ja elektroonikale ning teinud mitmeid seadeid. Samuti on ta loonud kooriteoseid ja filmimuusikat. Enim on ta silma paistnud vokaalmuusika autorina. Suur tähtsus on vokaaltehnilistel võtetel. Xenia ise esitab oma vokaalteoseid.

2012. aastal rahvusvaheline žurii valis dueti Xenia Zemskaja ja Talvi Hunt esindama Eestit Rahvusvahelise NEU/NOW festivalil. Festivali raames duett esitas omaparase laulutsükliga «Concerto for Voice and Piano» (with various additional small sounding objects), mis on komponeeritud Xenia Zemskaja poolt. Laulutsükli idee eesmärgiks on teatraalne, uudne ja
unikaalne kontseptsioon nii laulja kui ka klaverimangija jaoks. Tsükli erinevaid osasid on esitatud Eestis järgmiste festivalide raames: Eesti Muusika Päevad, Sügisfestival, “Narva Ooperipaevad”. Osa lauludest on ka kõlanud heliloojate kontsertidel Varssavis. 2014. aastal pälvis laulutsükkel 2 auhinna Boston International Contempo festivali raames.

2014. aastal kirjutas Xenia muusika nukuetendusele “Hellake” Roman Maksimuk näidendi järgi (lavastaja Vladimir Barsegjan, esietendus toimus 20.12.2014).

Xenia Zemskaja koorilooming kõlas ka Rahvusvahelise festivalil “Credo” 2014. ning 2016. aastatel.

2016. aastal Ameerika plaadifirma Mythical Record alt ilmus uus album “Odyssey of Rapture”, kuhu valiti Xenia Zemskaja teos ”The Host of Dreams”.

2017. aastal Zemskaja poolt Rahvusvahelise festivali jäoks kirjutatud vokaaltsükkel Shakespeare’i sonettidele “The Glass” (esiettekanne toimus 7.09.2017, klaveril Leo Dubovsky).

2017. aastal toimus uue etenduse “Kuldkalake” esiettekanne, mille lavastaja on Rein Agur (Vene Nukuteater, 5.11.2017).
Komponeerimise kõrval on Xenia korraldanud Tallinna Mittemuusikakooli õpilaste solfedžo konkurssi “Lustakas Solf” 2017. aastal.

2018. aastal Xenia teose “Butterfly in a Jar” häälele ja live-elektroonikale valiti Electroacoustic Barn Dance 2018 rahvusvahelise festivalile, mis toimus 8.-10. veebruaril Ameerika Uhendriikides, Jacksonville linnas. Sama teosega valiti Xenia esinema ka New York City Electroacoustic festivalile 2018.