Maailma muusika päevadel Kanadas esindasid Eestit heliloojad Märt-Matis Lill ja Tõnu Kõrvits

Naiskoor Elektra esitamas Tõnu Kõrvitsa loomingut

Helilooja Tõnu Kõrvitsa looming ja Kanada naiskoor Elektra täitsid möödunud nädalavahetusel Vancouveri kesklinna kiriku katedraali eesti keelega. Nüüdismuusika aasta tippsündmusele Maailma muusika päevad valitakse viiekümnest riigist üle maailma vähemalt üks teos – tänavu valiti Eestit esindama kavasse kaks teost, millest üks on Tõnu Kõrvitsa eestikeelne neljaosaline kooriteos “Laulud laulude laulust”, mis põhineb Saalomoni ülemlaulul, Vello Salo tõlkes.

“Tegemist on suurejoonelise ja mastaapse sündmusega, ning meil on suur au see väärika ajalooga festival 2019. aastal Eestisse tuua,” kommenteeris Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill äsja alanud ISCM Maailma muusika päevade festivali Vancoveris, Kanadas. Lisaks Eesti Heliloojate Liidu esindajamisele osaleb Lill ka heliloojana, kelle Ameerika põlisrahvasid käsitlev lugu on välja valitud Eestit esindama 50 riigi hulgast.

“Kanada riigi ja rahvana on olnud põlisrahvaste tunnustamises edumeelsem kui Ameerika Ühendriigid  teadvustades etnilist ebaõiglust ajalooliselt ameeriklastega võrreldes laiemas plaanis ning püüdnud seda heastada läbi parema teemakäsitluse ja avaliku diskussiooni,” kommenteeris helilooja Märt-Matis Lill.

Märt-Matis Lille teost “When the Buffalo Went Away“ esitas Vancouveris ansambel Standing Wave. Teos põhineb tasandike indiaanlaste hulka kuuluva Crow hõimu pealiku sõnadel, millega indiaanipealik kirjeldab napisõnaliselt oma kultuuri hääbumist.

“Erinevad esitused võivad tuua lugudest erinevaid aspekte, mistõttu võis ettekannet põnevil oodata. Seda enam, et teos tuleb ettekandele riigis, kus on olemas kokkupuuted sarnaste probleemidega, mida teos algupäraselt käsitleb.”

ISCM on kaasaegse muusika valdkonna suurim rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab üle 50 riigi, lisaks alaorganisatsioonidena festivalid ja uue muusika keskuseid. Maailma muusika päevad on ISCMi tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Heliloojate jaoks on tegemist ühe aasta olulisema nüüdimuusikasündmusega.

Tänavu toimusid ISCMi Maailma muusika päevad 2-8. novembrini 2017 Kanadas, Vancouveris.  Eesti Heliloojate Liit on ISCMi liige alates 2005. aastast ning aastal 2019 on Eesti valitud ISCMi suursündmuse korraldajamaaks, mis annab parimad võimalused Eestile enda kultuuri ja heliloojate tutvustamiseks, sest festival toob kokku maailma nüüdismuusika võtmetegijad.