Madli Marje Gildemann (Sink) pälvis ISCM 2023 noore helilooja preemia

Photo: Private Collection

Madli Marje Gildemann (s 1994) pälvis 2023. aasta ISCM-i noore helilooja auhinna teose eest “Osmosis” (2020) viiulile, vioolale, tšellole ja klaverile. Teos kanti ette 2023. aasta ISCM World Music Days festivalil Lõuna-Aafrikas, Sowetos, Morris Isaacsoni muusikakeskuses 29. novembril 2023.

Žürii otsus tehti teatavaks 2023. aasta ISCM-i lõppkontserdil Artscape’is Kaplinnas. Žüriiliikmed kiitsid Gildemanni kompositsiooni, öeldes, et “Osmosis” suudab kaunilt ja salapäraselt kujutada puude ja taimede veesüsteemi eripära ning muuta selle muusikaliseks elamuseks, mis avab ukse teispoolsusesse.

Gildemanni klaverikvartett “Osmosis” on tema esimene kolmest taimebioloogia uuringust ning üks kuuest teosest, mille Eesti heliloojate Liit esitas 2023. aasta ISCM-i maailma uue muusika päevade konkursile. See valiti välja esitamiseks, kui festivali võõrustajaks olid Lõuna-Aafrika Vabariigi esindajad. Allpool on video varasemat ettekannet teosest “Osmosis” Šveitsis Zürichis Kunsthaus Walcheturmis Mondrian Ensemble’i esituses.

2500-euro suurust auhinda toetab osaliselt Music On Main. Preemia innustab heliloojaid looma uusi teoseid kuni viiele muusikule kestvusega 4-7 minutit esitamiseks tulevasel ISCM festivalil. Kõik alla 35-aastased heliloojad, kelle teosed ISCM festivalil kõlavad, kandideerivad auhinnale. ISCM-i delegaatidest koosnev žürii kuulab ära kõik tööd ning valib seeäjrel hääletuse teel kõige silmapaistvama teose.

Madli Marje Gildemann õppis kompositsiooni Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis Tatjana Kozlova-Johannese ja Andrus Kallastu juhendamisel aastatel 2016–2018. Käesoleval ajal jätkab ta magistriõpinguid Zürichi kunstide akadeemias filmi-ja teatrimuusika osakonnas. Gildemann on kirjutanud muusikat nii soolo-, kammer- kui ka orkestrikoosseisule, muu hulgas ka teatrile, animatsioonile, tantsule ja loonud heliinstallatsioone, ammutades peamiselt inspiratsiooni ökoakustikast, ning erinevatest bioloogilistest protsessidest, proovides leida uusi mooduseid kuidas väljendada neid nähtusi muusikaliste vahenditega. Tema muusikat on esitatud mitmetel festivalidel nii Eestis, nt Eesti Muusika Päevadel, Maailma Muusika Päevadel (ISCM World Music Days Tallinnas), Balti Muusika Päevadel (Läti), festivalil AFEKT kui ka Šveitsis (“Al(t)chemie Festival” (2019 ja 2021), “L’esprit de l’utopie”).