Margo Kõlari ja Ülo Kriguli muusika Euroopa kultuuripealinna lõpuõhtul

Euroopa kultuuripealinna aasta lõpeb neljapäeval, 22. detsembril tiheda programmiga „Õnnelik lõpp“ mere ääres ja linna südames. õhtul kell 20.11 saab Vabaduse väljakul kuulda Margo Kõlari heliteose „Tornikellade laul“ esiettekannet ning näeb sellest inspireeritud Taavi Varmi videoprojektsiooni Jaani kiriku fassaadil. Ülo Kriguli muusika kõlab teises kultuuripealinna lõpetavas suurteoses – Veiko Õunpuu ja Taavi Eelmaa kureeritavas filmis “60 sekundit üksindust aastal Null“, mida näidatakse vaid korra Tallinna Sadama kruiisialal. See on kunsti olemuslikku efemeersust pühitsev rahvusvaheline filmiinstallatsioon, millesse annab panuse hulk filmirežissööre üle maailma.

Margo Kõlari “Tornikellade laulus” mähivad kümme kirikut – Püha Aleksander Nevski katedraal, Püha Nikolai Imetegija kirik, EAÕK Tallinna Issandamuutmise kirik, RKK Tallinna Peeter-Pauli kirik, Tallinna Piiskoplik Toomkirik, EEKBKL Tallinna Oleviste kirik, EELK Tallinna Püha Vaimu kirik, Ukraina Kreeka-Katoliku kirik Tallinnas, EELK Tallinna Toompea Kaarli kirik ja EELK Tallinna Jaani kirik – Tallinna vanalinna paarikümneks minutiks ainulaadsete helide ja kooskõlade maailma: aastaid mitmes kirikutornis vaikinud kellade helin jõuab moodsa tehnika abil ühendatuna taas hansalinna kodanike kõrvu.

Kümne kiriku ligi pooltsada kella helistab ühtekokku 30 muusikut, nende seas Tallinna orkestrite ja ansamblite löökpillimängijad, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Tallinna muusikakoolide löökpilliõpilased ning kirikute kellamehed. Lugu on inspireeritud kirikukellade ajaloolisest pärandist ja kirikupühade aastasest tsüklist.

Audiovisuaalse teose viimistleb tervikuks videokunstnik Taavi Varmi 3D-videoprojektsioon, mis kasutab ainulaadse lõuendina Jaani kiriku arhitektuuri. Nii kohtuvad Vabaduse väljakul iidne ja moodne Tallinn, kauge ja kaasaegne kultuur.

Margo Kõlari „Tornikellade laul“ heliseb kõikjal vanalinnas. Kõige parema helielamuse saab lisaks Vabaduse väljakule Tornide väljakul, Patkuli vaateplatvormil ja Raekoja platsil ning Laial, Harju ja Vene tänavatel.