Maria Kõrvitsa uudisteose esiettekanne Piteås

Neljapäeval, 15. veebruaril toimub Põhja-Rootsis, Piteås helilooja Maria Kõrvitsa uudisteose “through” esiettekanne. Rootsi Raadio ja Rahvusvahelise muusikanõukogu tellimusel loodud teose kannab ette tunnustatud Rootsi nüüdismuusikaansambel Norrbotten NEO.

Helilooja Maria Kõrvits võitis 2016. aasta maikuus Wrocławis peetud 63. rahvusvahelise heliloojate rostrumi noortekategooria oma orkestriteosega “langedes ülespoole, taeva kaarjasse kaussi”. Maailma tähtsaima nüüdisheliloomingu foorumi võiduga kaasnes uudisteose tellimus Rahvusvaheliselt muusikanõukogult (IMC) ja Rootsi Raadiolt.

Lisaks võimaldati heliloojale residentuur Rootsi silmapaistva nüüdismuusikaansambli Norrbotten NEO juures, kelle esituses toimub uue teose esiettekanne Põhja-Rootsi moodsaimas ja rohkete võimalustega kontserdimajas Studio Acusticumis. Ansambli liikmete ja kontserdipaigaga avanes Kõrvitsal võimalus esmakordselt tutvuda 2016. aasta sügisel, et koguda mõtteid ja inspiratsiooni uudisteosega alustamiseks. Käesoleval nädalal osaleb helilooja ansambli proovides Piteås.

2007. aastal loodud Norrbotten NEO on ainus riiklikult toetatud professionaalne nüüdismuusikale keskenduv kammeransambel Rootsis. Hooaja jooksul annab seitsmeliikmeline kollektiiv arvukalt kontserte nii kodumaal Rootsis kui ka mujal ning tellib kaasaegsetelt heliloojatelt uudisloomingut. 2012. aastal pälvis Norrbotten NEO Rootsi Heliloojate Liidu interpretatsioonipreemia.

Helilooja Maria Kõrvits tunnistab, et on erakordne võimalus teha koostööd sellise ansambliga nagu Norrbotten NEO. “Nad on professionaalne koosseis ja mänginud palju repertuaari. On kuulda, et nad on kaua koos mänginud ja saavutanud ühtse hingamise,” ütleb Kõrvits.

Uudisteos “through” (tõlkes läbi või läbiminek) ongi kirjutatud ja pühendatud ansamblile Norrbotten NEO.

“Teose aluseks on kõige üldisemas ja avatumas mõttes läbiminek. Selliseid protsesse on ka kirjeldatud Virginia Woolfi romaanis “Lained”, mille katkendid on olnud inspiratsiooniallikaks ka minu kahele varasemale teosele. See tekst kirjeldab mingit protsessi, mis on vaadeldav erineva nurga alt, antud teoses olen viinud fookuse just aeglasele ja pidevale transformatsioonile.” (Maria Kõrvits)