Olav Ehala talvelaulude kontsert EBU jõulukontsertide seerias

Hendrick Avercamp

Laupäeval, 19. detsembril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis jõulukontsert Olav Ehala muusikaga “Ega tali taeva jää…”. Kontsert kuulub EBU jõulukontsertide seeriasse, jõudes nii kümnete tuhandete kuulajateni Euroopas. Samas annab Tallinna linnavalitsus Olav Ehalale üle Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia.

Valiku Olav Ehala loomingust toovad publikuni Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester dirigent Kaspar Männi juhatusel, solistid on Hanna-Liina Võsa ja Lauri Liiv. Klahvpillidel on Olav Ehala ise.

Kontserdil kõlavad laulud on tuntud läbi põlvkondade tuntud, jõudnud laulupidude kavadesse ning kuuluvad eesti muusika kullafondi. Kontserdiks valisid helilooja Olav Ehala ja dirigent Kaspar Mänd välja talvelaulud ja jõuluteemalised lood, mille kõrval kõlavad katked eri muusikalavastustest. Olav Ehala on öelnud, et talvega seostub temal ikka lumeootus – suusatamine ja lumesõda lastelastega.

Paljud Ehala ülimenukad laulud on loodud algselt näidendi- ja filmimuusikaks. Ta on kirjutanud muusika üle 50 näidendile ja ligi 70 filmile. Rikkaliku ja fantaasiaküllase lõigu moodustavad Ehala loomingus lastelaulud. Tähelepanu väärib fakt, et Ehala on kirjutanud muusikat eranditult eestikeelsetele tekstidele, enim Leelo Tungla ja Juhan Viidingu luulele.

Ehala loomingu võtmesõnadeks on siirus ja soojus – lihtsate asjade poeesia. Kuid tema lauludest ei puudu ka mõnusad käänulised meloodiad isikupärases harmoonilises kuues ja parajalt doseeritud muusikaline huumor.

Et kontsert kuulub Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) programmi Christmas Music Day, edastavad 20. detsembril salvestuse kuulajateni Austria, Bulgaaria, Kanada, Tšehhi, Taani, Hispaania, Inglismaa BBC, Ungari, Läti, Portugali, Rumeenia ja Rootsi raadio ning kolm raadiojaama Saksamaal.