Páll Ragnar Pálssoni klaveritrio Islandi päeval

Pühapäeval, 21. augustil toimub üle Tallinna linna Islandi riigile pühendatud Islandi päev, mille raames astub erinevais kontserdipaikades ning Islandi Väljakul üles mitmeid islandi muusikuid ja ansambleid, avatud on Islandi teemalised näitused, linastub film ning avatud on islandi toiduturg. Islandi päevaga tänab Eesti riik ja välisministeerium Islandi riiki vapruse eest aastal 1991 Eesti taasiseseisvumist esimesena tunnustamast. Islandi päeval tuleb muuhulgas ettekandele teos Páll Ragnar Pálssonilt, kes juba mitmeid aastaid on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, hetkel doktorantuuris. Pálssoni klaveritrio “Laev kiriku laes” esitab Konveier Ensemble kontserdil “Pigem valge kui taevasinine”. Kontsert toimub 21. augustil kell 20 Rootsi-Mihkli kirikus.

Pigem valge kui taevasinine” (Plutôt blanche qu’azurée) on islandi tuntuima nüüdishelilooja, vanameister Atli Heimir Sveinssoni (s 1938) trio klarnetile, tšellole ja klaverile. Teos sündis 1976. aastal Põhjamaade hinnatuima helilooja, taanlase Per Nørgardi suvilas. Atli Heimir tõi Islandile modernistliku helikeele, “nägu ikka vastu tuult”, nagu saarel räägitakse. Seda keelt on ta õppinud muude hulgas Karlheinz Stockhauseni käest Darmstadti koolis, kus on pikalt olnud kaasaegse muusikalise mõtlemise kese.

Tema noorema kolleegi Atli Ingólfssoni (s 1962) üks õpetajaid oli Gérard Grisey, spektralismi ühe rajaja juures. “Keelatud mantra” (Forbidden Mantra) kammeransamblile tellis temalt möödunud aastal Reykjavíki Kunstifestival.

Páll Ragnar Pálsson (1977) õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris Helena Tulve juhendamisel, kelle üks muusikalisi lähtepunkte on samuti prantsuse spektralism. Pálssoni klaveritrio “Laev kiriku laes” (Skip hangandi úr lofti í kirkju) kuulub tsüklisse “Vormsi/Ormsö” (2010/11), mis kõneleb rannarootslaste kadunud kultuurist ja pärimusest.

Kuigi kõik kolm on islandi heliloojad, väike näidisvalik eri põlvkondadest, on ettekandele tulevatest teostest äratuntavalt põhjamaine ainult kontserdi nimilugu. Ülejäänute helikeeleline sünnikodu on üksteisega läbipõimunud traditsioonide ja mõjutuste võrgustik, millesse iga helilooja lisab oma isikliku nägemuse ja muljed käidud paikadest ja kohatud inimesed.

Konveier Ensemble on Tui Hirve ja Páll Ragnar Pálssoni muusikaline rühmitus, mille eesmärk on luua, esitada ja salvestada uut kammermuusikat. Ansambli komplekteerib Konveier vastavalt repertuaarile iga projekti jaoks eraldi. Täna mängivad Karolina Normak (viiul), Laur Eensalu (vioola), Margus Uus (tšello), Marion Aruvee (flööt), Marten Altrov (klarnet) ja Liisa Hirsch (klaver). Kammeransamblit juhatab Taavi Kull.