Pariisis esitatakse täna helilooja Elis Vesiku teost Fluchtpunkt

Kuni juuni lõpuni leiab Pariisis aset multidistsiplinaarne festival Manifeste 2017, mille juures toimub samaaegselt ka helikompositsiooni akadeemia, mis kaasab igal aastal noori heliloojaid, kellega töötavad professionaalid ja maailma tipptegijad. Toimuvate töösessioonide lõpptulemusena kantakse ka tulemused ette. Tänavuaastane festivali programm on lisaks muule keskendunud ka Pompidou keskuse 40. juubelile. Festivaliprogrammi ja akadeemiasse väljavalituks osutumine on suur igale noorele ja tõusvale heliloojale suur saavutus. Eestist valiti Manifestele osalema Helena Tulve ja Toivo Tulevi õpilane Elis Vesik (1986). Elis Vesik on kirjutanud peamiselt kammermuusikat erinevatele koosseisudele.

“Manifesti festivali juures on oluline ja tähelepanuväärne see, et seda korraldab IRCAMi instituut Pariisis, üks maailma suuremaid muusika uute väljendusvahendite ja tehnoloogiate arendamise ning teadustööga tegelevaid asutusi. IRCAM on organisatsiooniliselt seotud Pariisi Pompidou keskusega. Siin on sündinud väga palju head muusikat ja on alguse saanud mitmed uued suunad muusikas.  Manifesti puhul on see hea, et orkestrimuusika tähtsus ja osakaal festivali programmis on küllalt suur. Toimunud on palju erinevaid kontserte, esindatud on sellised heliloojad nagu Morton Feldman, Gérard Grisey, Toshio Hosokawa, Alberto Posadas, Calude Vivier, Alvin Lucier, James Tenney, Peter Ablinger, Philippe Manoury, Hans Meijer jne.”

Elis Vesiku teos tuleb esitamisele täna Maison de la Radio´s ehk Pariisi raadiomajas ning selle kannab ette Prantsuse raadioorkester (L’Orchestre philharmonique de Radio France). Teose nimi on Fluchtpunkt (Kadumuspunkt) ja dirigent on Pierre-André Valade. Orkestrisessioon toimub Toshio Hosokawa juuresolekul, kes tegi ka valiku heliloojate osas. “Ta on teoste salvestuste juures ning toetab ka vajalike nõuannetega, mis on siiani olnud väga head, ” kommenteerib proovisessioone kohapeal viibiv helilooja ise.