Pärt Uusberg pälvib ERR-i aasta muusiku tiitli ja Ernesaksa fondi peastipendiumi

Foto: Riina Varol

Pärt Uusberg pälvib Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku tiitli, mis tunnustab teda muusikuna, kelle looming on oluliselt kaasa aidanud Eesti muusikakultuuri arendamisele tihedalt koostöös ERR-iga. Gustav Ernesaksa fondi nõukogu otsustas omakorda anda Pärt Uusbergile peastipendiumi, rõhutades tema olulist rolli kooriliikumise edendajana, kooride asutajana, heliloojana, arvamusliidrina ning hiljuti ka laulupeo üldjuhina. 

Pärt Uusbergi laulud kõnelevad õrnadest hetkedest, eluväärtustest, muusika võlust ja unistustest, mis pakuvad meile toetust aja keerdkäikudes. Enamik tema heliloomingust koosneb koorilauludest, hõlmates suurvorme, filmimuusikat ja instrumentaalteoseid.

Uusberg oli XIII noorte laulupeo “Püha on maa” kunstiline juht. Tema südamlik sõnum laulupeol, mis põhineb Hando Runneli luuletusel “Valgust!”, liigutas terve Eestit. Pandeemiajärgne noorte laulupidu jäi unustamatuks elamuseks osalejatele ja publikule ning jõudis raadio- ja teleülekannete kaudu sadade tuhandete inimesteni. Uusberg on laulupeotraditsiooniga seotud lapsepõlvest peale, tema loomingut on laulupidudel esitatud alates 2011. aastast ning ta tegi laulupeodirigendi debüüdi 2019. aastal.

“Võib öelda et nii nagu Gustav Ernesaks oli nõukogude okupatsiooni poolt moonutatud ühiskonna rasketel aegadel kooriliikumise ja rahva mahasurutud vabaduspüüde vaim, siis tänases mitmetes kriisides vaevlevas maailmas kujunes Pärt Uusbergist kooriliikumise suurkuju, kelle hinges ja kätes olev kompass näitas noorele põlvkonnale laval ja kuulajaile lauluväljakul teed valguse suunas,” ütles Saluveer.

“Uusbergi erakordselt põhjalik ja pühendunud tegevus, siiras omanäoline loominguline otsing ja emakeele peeneid nüansse helidesse maaliv looming on saanud juba täna Eesti koorimuusika klassikaks. Mul on hea meel, et saame laulutaadi 115. sünniaastapäeval teda tunnustada Eesti koorimuusika kõrgeima tunnustuse – Gustav Ernesaksa fondi peastipendiumiga,” lisas Saluveer.

Pärt Uusberg õppis Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis koorijuhtimist Heli Jürgensoni juhendamisel ning samas ka heliloomingut Alo Põldmäe ja Galina Grigorjeva juures. Ta lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe Tõnu Kõrvitsa kompositsiooniklassis ning magistriõppe Toivo Tulevi, Tõnu Kõrvitsa ja Tõnu Kaljuste juhendamisel. Pärt Uusberg kutsus kokku kammerkoori “Head Ööd, Vend” oma venna Uku Uusbergi diplomilavastuse jaoks, mis on tema silmapaistev loominguline väljendusvahend.

Pärt Uusbergi on tunnustatud ka Gustav Ernesaksa fondi koorimuusika edendamise stipendiumiga (2014). Ta on pälvinud noore kultuuritegelase preemia, saanud Tartu Ülikooli Tänutähe ning samuti stipendiumi Ela ja sära. Lisaks on Uusberg Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusik 2023. Gustav Ernesaksa Fondi asutasid 1993. aastal Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Eesti Kooriühing, Eesti Meestelaulu Selts, Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Fondi eesmärk on väärtustada koorimuusikat. Fond annab igal aastal välja Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika edendamise stipendiumi ja õppestipendiumi. Peastipendium määratakse igal üld- ja noorte laulupeo aastal. Stipendiumite väljaandmist rahastavad Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ning Eesti Rahvuskultuuri Fond. Samas kutsub fondi haldusnõukogu üles ka kõiki koore ja koorilauljaid fondi tegevust annetustega toetama, et üheskoos valdkonna arendajaid toetada ja tunnustada.

Gustav Ernesaksa stipendiumid anti üle 12. detsembril, heliooja 115. sünniaastapäeval Estonia kontserdisaalis toimunud meeskooride galakontserdil. Kontserdist tegi ülekande Klassikaraadio.

Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku tiitel antakse üle pidulikul kontserdil 12. jaanuaril. Kontserti vahendavad otseülekandes ERR-i kanalid.