Pärt Uusbergi muusika “Viva oratorio!” viimasel kontserdil

Pärt Uusberg (Foto: Mihkel Uueküla)

Tallinna Filharmoonia kontserdisari „Viva oratorio!“ lõpeb kolmapäeval, 2. novembril kell 19 tasuta lõppkontserdiga Tallinna Jaani kirikus. Uue kirikumuusika sarja kuuluv hingedepäevakontsert kannab seekord Pärt Uusbergi teose “Paradiis” järgi pealkirja “In Paradisium“. Tolle klaveriteose esitab kontserdil autor ise. Pärt Uusbergilt on veel kavas “Taaveti laul nr 121” ja “Viimne võimalus” (Juhan Liivi tekstile). Lisaks kõlavad teised paradiisiteemalised teosed – Vincent Persichetti Missa op 84 ja John Taveneri “Ingli laul”. Esinevad solistid sopran Marta Paklar, tenor Mikk Dede, klaveril Aare Külama, kammerkoor Collegium Musicale ja keelpillikvartett. Dirigeerib Endrik Üksvärav.

Neli hooaega uut publikut kirikukontsertidele toonud kontserditsükkel „Viva oratorio!“ lõpetab, et anda maad uutele sarjadele. Sari on toonud publiku ette palju uue kirikumuusika teoseid ja näidanud, et kirikumuusika ei pea olema sajanditetagune, vaid et selles vallas on palju öelda inimestel meie ümber – tänase päeva muusika- ja tekstiloojatel. Sarja suursündmus oli Tallinna missa „Elutants“ maailmaesiettekanne 28. Juunil 2011 (helilooja Roxanna Panufnik Inglismaalt, teksti autorid Doris Kareva ja Jürgen Rooste). Lisaks sellele on sari on andnud eesti muusikasse veel olulisi teoseid: Tõnis Mäe „Tarkus“ ja Rein Rannapi-Indrek Hirve „Hingelinnud“ I ja II. Mõlemad teosed on juba plaadistatud. Seegi fakt näitab teoste elujõulisust. Tavatu hulga publikut toonud sarja kontserdid on toimunud põhiliselt Tallinna ja Tartu Jaani kirikutes.

Kontserdil esineb alles aastaseks saav, aga juba Eesti koorimuusikas ajalugu teinud koor Collegium Musicale. Endrik Üksvärava loodud koor on saanud oma esimese tegutsemisaasta jooksul ühe Grand Prix, ühe Grand Prix vooru II koha, 7 kuldmedalit, ühe III koha ja kaks eripreemiat. Itaaliast toodi ühelt konkursilt Grand Prix ja viis kuldmedalit erinevates kategooriates – see on saavutus, mida pole siiani suutnud ükski teine Eesti koor.