Piret Rips-Laul resideerub Kristiine linnaosas

Piret Rips-Laul on aprillis Kristiine linnaosa resideeruv helilooja. Tema kontserdid ja mitmed kohtumised publikuga kuuluvad läbi aasta kestvasse sündmuste sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit annab oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Resideerumine saab alguse pühapäeval, 17. aprillil kell 11 palmipuudepüha puhul toimuva kontsert-teenistusega. Tallinna Puuetega Inimeste Kojas esitab Piret Rips-Laulu loomingut Credo-Allika kammerkoor, dirigendid on Raili Vahermägi ja Eivin Toodo. Teisipäeval, 19. aprillil leiab Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis aset kontsert-kohtumine kooliõpilastega, kus esineb Lilleküla Gümnaasiumi lastekoor. Tunnustatud pedagoogina kohtub Piret Rips-Laul ka koorijuhtide, muusikaõpetajate ja -tudengitega – kolmapäeval, 20. aprillil kell 15.30 Eesti Muusika- ja Teatriakaeemias esitavad Rips-Laulu uuemat loomingut Tallinna Westholmi Gümnaasiumi õpilased Grete Koigi juhendamisel. Kõigil kohtumistel vastab helilooja meelsasti kuulajate küsimustele.

Peasündmus Kristiines resideerumise raames on Piret Rips-Laulu autorikontsert, mis leiab aset neljapäeval, 28. märtsil kell 19 Tallinna Kaarli kirikus. Helilooja on kavasse valinud nii oma vaimulikku kui ka ilmalikku kooriloomingut. Esiettekandele tuleb uudisteos „Läämi kaemi!“, milles on kasutatud Kristiine linnaosa tänavanimesid sisaldavaid eesti poeetide loodusteemalisi luuletusi. Piret Rips-Laulu loomingut esitavad Eesti Rahvusmeeskoor Veronika Portsmuthi juhatusel ja ETV koorid Lii Leitmaa juhatusel. Vokaalsolistid on Kaisa Padur, Mirjam Mesak ja Arete Teemets. Kontserdil teevad kaasa keelpillikvartett Prezioso ning klaveril helilooja ise. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Piret Rips-Laul on loonud palju populaarseid ja meeldejäävaid lastelaule, mis on tuttavaks saanud nii muusikaõpikute kui ka laulukonkursside kaudu. Tema koorilaulule laulavad paljud koorid ja neist mitmed on olnud viimaste laulupidude repertuaaris. Olulise osa tema loomingust moodustab vaimulik vokaalmuusika.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Iga linnaosaga on seotud linnaruumiga suhestuv kunstiprojekt. Lisaks Kaarli kiriku avarale ruumile jagub Maris ja Kadri Kerge installatsioone ka Kristiine tänavaile. Kolmel korral enne Piret Rips-Laulu autorikontserti saab Kristiine eri paigus näha linde kokku kutsuvat aktsiooni „Lindlemine“, mis on inspireeritud Piret Rips-Laulu looduslembusest ja seotud tihedalt tema uue looduslähedase teosega „Läämi kaemi!“ (esiettekanne autorikontserdil). „Lindlemine“ leiab aset pühapäeval, 24. aprillil kell 12 Lövenruh’ pargis, teisipäeval, 26. aprillil kell 18 Kristiine keskuse ees ning tund enne autorikontserti neljapäeval, 28. aprillil kell 18 Kaarli kiriku ees.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Tauno Aints Haaberstis (mai), Erkki-Sven Tüür Kesklinnas (september), Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november). Resideerumiskogemuse on Euroopa kultuuripealinna aastal saanud juba Mirjam Tally Pirital (jaanuar), Tatjana Kozlova Põhja-Tallinnas (veebruar) ning viimati Märt-Matis Lill Mustamäel (märts).