Piret Rips-Laulu resideerumine Kristiines kulmineerub autorikontserdiga

Neljapäeval, 28. aprillil kell 19 toimub Piret Rips-Laulu autorikontsert Tallinna Kaarli kirikus. Kontsert kuulub sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit annab oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Aprillikuus Kristiine linnaosas resideeruva helilooja Piret Rips-Laulu autorikontsert 28. aprillil on helilooja resideerumiskuu peasündmus. Helilooja on kavasse valinud mitmesugust koorimuusikat, nii ilmalikku kui ka vaimulikku muusikat. Esiettekandele tuleb loodusteemaline uudisteos „Läämi kaemi!“, milles on kasutatud Kristiine linnaosa tänavanimesid sisaldavaid eesti poeetide loodusteemalisi luuletusi. Piret Rips-Laulu loomingut esitavad ETV koorid Lii Leitmaa juhatusel ja Eesti Rahvusmeeskoor Veronika Portsmuthi juhatusel. Vokaalsolistid on Kaisa Padur, Mirjam Mesak ja Arete Teemets. Kontserdil teevad kaasa keelpillikvartett Prezioso, oboemängija Riivo Kallasmaa ning klaveril helilooja ise. Kontserdi atmosfäärile aitavad kaasa Maris ja Kadri Kerge installatsioonid. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Piret Rips-Laul on loonud palju populaarseid ja meeldejäävaid lastelaule, mis on tuttavaks saanud nii muusikaõpikute kui ka laulukonkursside kaudu. Tema koorilaulule laulavad paljud koorid ja neist mitmed on olnud viimaste laulupidude repertuaaris. Olulise osa tema loomingust moodustab vaimulik vokaalmuusika.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Helilooja Piret Rips-Laulu resideerumisajal on Kristiines aset leidnud mitmeid kontsertkohtumisi. Palmipuudepühal oli kontsert-teenistus Tallinna Puuetega Inimeste Kojas, seejärel kohtus Piret Rips-Laul õpilastega Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis. Tunnustatud pedagoogina kohtus Piret Rips-Laul ka koorijuhtide, muusikaõpetajate ja -tudengitega.

Iga linnaosaga on Heliloojate Liidu projekt „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“ sidunud ka avaliku ruumiga suhestuvat kunsti. Lisaks Kaarli kiriku avarale ruumile on Maris ja Kadri Kerge installatsioone aprillikuus jagunud ka Kristiine tänavaile. Kristiine eri paigus on toimunud linde kokku kutsuvad aktsioonid pealkirjaga „Lindlemine“, mis on inspireeritud Piret Rips laulu looduslembusest ja seotud tihedalt tema uue looduslähedase teosega „Läämi kaemi!“ (esiettekanne autorikontserdil). Viimane „Lindlemine“ leiab aset tund enne autorikontserti – neljapäeval, 28. aprillil kell 18 Kaarli kiriku ees.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Tauno Aints Haaberstis (mai), Erkki-Sven Tüür Kesklinnas (september), Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november). Resideerumiskogemuse on Euroopa kultuuripealinna aastal saanud juba Mirjam Tally Pirital (jaanuar), Tatjana Kozlova Põhja-Tallinnas (veebruar) ning viimati Märt-Matis Lill Mustamäel (märts).