Selleaastase ISCMi festivali kavasse valiti helilooja Páll Ragnar Pálssoni teos„Rahu ülemvõim” (Supremacy of Peace). Páll Ragnar Pálsson on Eestiga pikalt seotud olnud helilooja. Tema teose „Rahu ülemvõim” esiettekanne kõlas 2013. aastal Eesti Muusika Päevadel, mil seda esitas Tallinna Kammerorkester, juhatas Risto Joost.
Pika ja väärika ajalooga maailma muusika päevad on ISCMi tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Tegemist on ka ühe olulisema nüüdimuusikasündmusega. Igal aastal korraldatakse festival eri maal, juba on plaanid paigas 2022. aastani ja sel aastal viiakse festival läbi Sloveenias Ljubljanas 26. septembrist kuni 1. oktoobrini. Väljakujunenud tava kohaselt tutvustab festival igalt liikmeskonna maalt vähemalt ühe helilooja teost. Valiku teeb kõigepealt kohapealne sektsioon, kelle ettepanekute seast teeb lõpliku valiku ISCMi žürii.
Sel aastal Eestit ISCMil esindav helilooja Páll Ragnar Pálsson (s. 1977) oli nooruses rokkansambli Maus liige. Kui bänd laiali läks, leidis Páll oma muusikalise identiteedi klassikalises heliloomingus, milleni jõudis läbi elektronmuusika õpingute. Aastal 2007 lõpetas Páll Islandi Kunstide Akadeemia bakalaureusekraadiga kompositsiooni erialal ning jätkas õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Helena Tulve klassis, esmalt magistrantuuris, siis doktorantuuris. Jaanuaris 2014 kaitses Páll prof Urve Lippuse juhendamisel doktorikraadi 17. sajandi Islandi kirikumuusikast.
Pállilt on lugusid tellinud ja esitanud kõik Islandi nimekamad uue muusika ansamblid ja sümfooniaorkester, tema teostel on kindel koht festivalide programmis ning 2014. aastal oli tal kaks autorikontserti. Teos „Nostalgia” orkestrile ja sooloviiulile oli Islandi Muusikaauhindade laureaat 2013. aasta parima teose kategoorias. Eestis veedetud aastatel oli Páll aktiivne ka siinses nüüdismuusikaelus. Eesti juures köidab Pálli just teistlaadi mõtlemine: „Ma tahtsin välja pääseda mugavustsoonist ja tulin Eestisse asjaga kursis olevate inimeste soovitusel ja vajadusest uute impulsside järele. Et Arvo Pärt Eesti päritolu tekitas samuti huvi. Idaeuroopa muusika põhineb teistlaadi intelligentsusel kui lääne oma. Ta on pigem spirituaalne ja müstiline kui teaduslik ja kalkuleeritud, mida on kerge paberile panna. Ma imasin endasse ümbritsevat keskkonda ja tegin järeldusi. Oma otsinguteks sain juhatust iganädalastest vestlustest Helena Tulvega. Need olid minu muusikalise arengu kese. Urve Lippuselt õpitud lineaarne muusikaline mõtlemine on osutunud samuti väga kasulikuks.”
„Rahu ülemvõim” esindas Eestit 2013. aasta rahvusvahelisel heliloojate Rostrumil Prahas. Lisainfo: www.pallragnarpalsson.com
Rahu ülemvõimu esiettekannet saatis autorilt järgnev tekst: „Kirde-Eesti on järskude kontrastide kant. Inimtekkelised põlevkivituhamäed, mis seestpoolt hõõguvad, on kummalises vastuolus ümberkaudsete talude ja nende koplites uitavate lehmadega. Pooltühjad alevid, mille ainus tööandja – tehas – on ammu kinni pandud, mõjuvad nagu halb unenägu keset põlismetsa. Sillamäel asub radioaktiivsete jäätmete hoidla otse mere kaldal, kus liivarannas mängivad lapsed. Kuremäel on nunnaklooster. Seal ütles meile ema Alipia: „Jumalateenistus on meil seitse korda päevas. Psalme lauldakse iga tund, päeval ja öösel. Me palvetame lakkamata, kogu ärkvel oldud aja. Nii oleme teinud sada kakskümmend aastat. Sellepärast kasvab meie põldudel kõik hästi.””
ISCM oma valdkonnas on vanim ja suurima liikmeskonnaga organisatsioon, mis tegutseb juba 1922. aastast. Liikmeid on seal rohkem kui 50 maalt, esindatud on kõik kontinendid. Eesti on Eesti Heliloojate Liidu kaudu olnud ISCMi liige alates 2005. aastast. Viimastel aastatel ISCMi festivalil ettekandele tulnud Tatjana Kozlova-Johannese ja Helena Tulve (2012), Tõnu Kõrvitsa (2013) ning Mirjam Tally (2014) teosed. Eelmisel aastal valiti ühingu auliikmeks Arvo Pärt, kelle kandidatuuri seadis üles ISCMi Poola sektsioon.