Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil osalevad Marianna Liigi ja Páll Ragnar Pálssoni teosed

Rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) toimub tänavu 28.–31. maini Prahas. Eestit esindavad seekord Marianna Liigi “Mets” ja Páll Ragnar Pálssoni “Supremacy of Peace” (Rahu ülemvõim”). Rostrumi žürii tööst võtab osa Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder. Tulemused selguvad reede, 31. mai pärastlõunaks.

Marianna Liik (1992) on pärit Kärdlast ja õpib EMTAs teisel kursusel elektroakustilist kompositsiooni. Ta on olnud 2004. aastal rostrumi võitnud Helena Tulve õpilane. Praegu huvitavad Mariannat elektrooniliste vahendite kasutusvõimalused improvisatsioonis. Rostrumi konkurentsis on Marianna Liik oma teosega “Mets” noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Kaheksaminutilises teoses on kasutatud rohutirtsu laulu, inimhäält ja kahe koorilaulu salvestust.

Páll Ragnar Pálsson (1977) oli kitarrist menukas Islandi ansamblis Maus. Aastal 2007 lõpetas ta Islandi kunstide akadeemia kompositsiooni erialal ning jätkas Eestis õpinguid EMTA magistrantuuris. Tema teoseid on esitatud festivalidel Islandil, Eestis, Poolas ja Soomes, sh Põhjamaade muusika päevadel. Pálssoni muusika peamine tunnusjoon on orgaanilisus. Rostrumil osaleb põhikategoorias tema teos “Supremacy of Piece” (“Rahu ülemvõim”), mis on inspiratsiooni saanud Kirde-Eesti tööstusmaastike ja Kuremäe kloostri kooseksisteerimise omapärasest “harmooniast”.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on praegu maailma üks olulisemaid nüüdismuusika foorumeid. Rostrumi eesmärk on uue komponeeritud muusika tutvustamine ja levitamine rahvusraadiote vahendusel üle maailma. Parimaid teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul üle kolmekümne raadiojaama mitmel mandril. Tänavu toimub rostrum juba 58. korda.

Eesti osaleb rostrumil alates 1994. aastast ja eesti muusikat on konkursil tihti saatnud edu. Noorte heliloojate kategooria on võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007) ning põhikategoorias on pärjatud võiduteoseks 2004. aastal Helena Tulve orkestriteos “Sula”.