Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil esindavad seekord Eestit Liis Viira ja Jüri Reinvere teosed – Liis Viira “Book of Sand Grit” (“Liivaterade raamat”, 2011/2012) ja Jüri Reinvere “The Empire of May” (“Maiimpeerium”, 2010). Rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) toimub tänavu 22.–25. mail Stockholmis. Rostrumi žürii tööst võtab osa Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder, tulemused selguvad reede, 25. mai pärastlõunal.
Noor helilooja Liis Viira (1983) on õppinud kompositsiooni Helena Tulve juhendamisel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Lisaks heliloomingule on ta aktiivselt tegutsev harfimängija, Eesti Riikliku Sümfooniuaorkestri orkestrant ja nüüdismuusikaansambli Una Corda liige. Sooloharfile, löökpillidele ja ansamblile loodud teos “Book of Sand Grit” (“Liivaterade raamat”) valmis tänavu Eesti Muusika Päevade ja Esbjerg Ensemble’i tellimusel ning kujutab endast ühest mõtteahelast lähtuvate muusikaliste aforismide kogu.
Berliinis elav Eesti helilooja Jüri Reinvere (1971) otsib oma loomingus kunstide sünteesi ja kasutab tihti tekste osana oma teosest. Ka ansamblile Resonabilis pühendatud teoses “The Empire of May” (“Maiimpeerium”) on kesksel kohal Reinvere enda samanimeline sõnapoeem. Reinvere on lõpetanud Helsingis Sibeliuse Akadeemia (2004) ning enne seda õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Varssavi Chopini-nimelises muusikaakadeemias ning Helsingi Ülikoolis. Aastast 2005 elab Reinvere Saksamaal Berliinis. Rostrumil on ta pälvinud 2000. aastal esikoha noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias teosega “Loodekaar”. Reinvere seni mastaapseim teos, 2012. aasta aprillis Soome Rahvusooperis esietendunud ooper “Puhastus” põhineb Sofi Oksaneni samanimelisel romaanil.
Rahvusvaheline heliloojate rostrum on üks maailma tähtsamaid nüüdismuusika foorumeid. Rostrumi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja levitamine rahvusraadiote vahendusel üle maailma. Parimaid teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul üle kolmekümne raadiojaama mitmel mandril. Rostrumit korraldab Rahvusvaheline Muusikanõukogu (International Music Council) koostöös Rootsi Raadioga. Tänavu toimub rostrum juba 59. korda.
Eesti osaleb rostrumil alates 1994. aastast ja siinset muusikat on konkursil tihti saatnud edu. Noorte heliloojate kategooria on võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007) ning rostrumi põhikategoorias on saavutanud esikoha 2004. aastal Helena Tulve teos „Sula“.