Selgusid Artur Lemba stipendiumi laureaadid

Fotol on tänavused stipendiaatid, vasakult Šestakov, Sevagini ja Randvere, foto autor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Kultuuriminister Indrek Saar andis 20. veebruaril üle esimest korda välja makstavad Artur Lemba nimelised loomingulised stipendiumid. Laureaatideks osutusid muusikauurija Anna-Sophia Sevagin ning pianistid Johan Randvere ja Sven-Sander Šestakov.

Artur Lemba nimelist loomingulist stipendiumit hakkab riik välja maksma helilooja teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest, sest Artur Lemba autorõigused kuuluvad riigile. Stipendiumiga toetatakse heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse üliõpilaste loomingulist tegevust, aga ka Lemba loomingu või temaga seotud tegevuste uurimist. Ühe stipendiumi suurus on 2000 eurot. Lisaks annab Eesti Kontsert igale stipendiaadile kinkekaardi võimalusega külastada kuut vabalt valitud kontserti Eesti Kontserdi hooajaprogrammis.

„Erinevalt Artur Lemba ajast saavad praeguse aja noored loojad olla aktiivses kontaktis meie ajaloo, oleviku ja tulevikuga. Viimase kujundamisel on teil kandev roll, sest kunsti- ja loomevabadus ongi suur mõtteline osa vabadusest endast,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar oma pöördumises. „Stipendiumiga ei kaasne kohustusi ega ootusi, vaid see on taas üks võimalus alustada midagi, mis seni on olnud ootel. Alustage juba täna,“ lisas minister.

Stipendiaat Anna-Sophia Sevagin on Eesti muusikaelu ja -ajaloo pühendunud uurija ning mõtestaja, muusikaloos ajakriitiliste ning mõjukate teemade märkaja ning tänapäevases võtmes käsitleja. Pianist Johan Randvere on Eesti muusika, sealhulgas Artur Lemba loomingu aktiivne tutvustaja ning interpretatsioonikunsti arendaja ja suunanäitaja. Pianist Sven-Sander Šestakov on mitmekülgne ja isikupärane muusik, kelle aktiivne huvi klaverimängu, aga ka heliloomingu vastu avab ühe uusi muusikalisi maastikke.

Stipendiumi valikukomisjoni kuulusid komisjoni esimees, Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts ning Margus Pärtlas ja Mihkel Poll Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, samuti Ivari Ilja Eesti Interpreetide Liidust, Helena Tulve Eesti Heliloojate Liidust ning Kristo Matson Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist.

Artur Lemba (1885-1963) on Eesti üks edukamaid kontsertpianiste ning armastatumaid heliloojaid. Ta lõpetas Peterburi konservatooriumi kuldmedaliga klaveri erialal ning hõbemedaliga heliloomingu erialal. Õpingute järel sai temast rahvusvaheliselt edukas interpreet ning lugupeetud professor Peterburi konservatooriumis. Lemba ooper „Sabina“ ja Sümfoonia nr. 1 on nendes žanrites esimesed teosed eesti muusikas. Lemba esimene klaverikontsert, viiulipala „Armastuse poeem“ ning mitmed teisedki teosed on jäänud püsima Eesti muusika kuldvaramus.