Selgusid “LHV uue heliloomingu Au-tasu 2022” nominendid

Foto: Rene Jakobson

Nüüdismuusika preemiale kandideerib 8 teost. Laureaat pälvib 6000 eurot ning klaasikunstnik Mare Saare taiese.

Konkursi eesmärk on väärtustada aktiivseid heliloojaid ning tuua esile rahvusvahelist kõlapinda vääriv uus helitöö. Tänavu kandideerisid erandkorras nii 2021. aastal valminud kui ka mitmed 2020. aasta teosed, mille esiettekanded pandeemiast tingitud muutuste tõttu edasi lükkusid. Konkursile nomineeriti rekordiliselt 67 teost 40lt heliloojalt. Kandidatuuri esitasid üksikisikud, muusikakollektiivid ja -organisatsioonid.

Konkursi žürii valis välja nominendid:

Elo Masing “Hargnevate teede aed”
Jüri Reinvere “Vom Sterben der Sterne”
Kristjan Kõrver “Sic!”
Krõõt-Kärt Kaev “Glimpses”
Madli Marje Gildemann “Foen nóre”
Maria Kõrvits “Betoon”
Mariliis Valkonen “Vastuvõtt, vahendus”
Ülo Krigul “streeeeeeeeeetch”


Žüriisse kuuluvad Tiia Teder (žürii esinaine, Klassikaraadio), Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Selts), Iris Oja (metsosopran), Andres Kaljuste (dirigent), Taavi Kerikmäe (interpreet) ning möödunud aasta laureaat Rasmus Puur (helilooja, dirigent).

“LHV uue heliloomingu Au-tasu 2022” žürii juhi Tiia Tederi sõnul pakkus konkursile esitatud teoste valik mitmekülgse ülevaate eesti muusikast. “Aasta 2021 oli esiettekannete poolest rikas! Publiku ette jõudis rohkem uusi teoseid kui varasematel aastatel, ja osalt ka need helitööd, mille ettekanne covidi tõttu edasi lükati. Auhinnale konkureeris esinduslik valik eesti muusikat – orkestriteoseid, ansamblilugusid, ulatuslikke kompositsioone ja ka väikesi kammerpalu. Väga tore et nominentide hulka jõudis staažikate heliloojate kõrvale noori autoreid ning et lõviosa nomineeritud teoste autoritest on naised.“

Aprillikuu kolmel nädalal tutvustab preemiale kandideerivaid teoseid Klassikaraadio saade “Nyyd-muusika”. Konkursi võitja kuulutatakse välja 22. aprillil Eesti Muusika Päevade ERSO kontserdil. LHV ja Eesti Heliloojate Liidu koostöö algas 2016. aastal. 

Varasematel aastatel on “LHV uue heliloomingu Au-tasu” pälvinud Liisa Hirsch, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Märt-Matis Lill ja Rasmus Puur. Konkursi korraldajaks on Eesti Heliloojate Liit, konkursi partnerid on Eesti Muusika Infokeskus, Klassikaraadio ja ERR. 

Selleaastase Eesti Muusika Päevade festivali teema on “Teisiti”, festivali kunstilised juhid on Helena Tulve ja Timo Steiner, Tartu programmi kureerib Märt-Matis Lill. Kontserdid jõuavad publikuni 16. – 24. aprillil nii kontserdisaalides, festivali kodulehel EMP TV-s kui ka Klassikaraadios. 2022. aasta festivalil tõstatakse küsimused: miks me midagi teeme? Miks me nii teeme? Kas ja kuidas saaks/võiks teisiti? Miks me üldse tahame/ei taha teisiti teha? Ja kui elu ise järsku läheb täiesti teisiti, ootamatult ja pöördumatult – mis me siis teeme, tunneme ja mõtleme?

Festivali programm: eestimuusikapaevad.ee