Septembris toimuva festivali Eesti Muusika Päevad uueks teemaks on “Kaose ilu”

Pildil Tallinna Uue Muusika Ansambel festivalil 2019. Foto: Rene Jakobson

Kevadel eriolukorra tõttu ära jäänud nüüdismuusika festival Eesti Muusika Päevad (EMP) toimub tänavu 12. septembrist 20. septembrini Tartus, Tallinnas ja Laulasmaal. Sügisese festivali peamine kontserdikoht saab olema Arvo Pärdi Keskus.

EMP on 41 aastat olnud suurim Eesti heliloojate loomingule keskenduv festival. Tänavu kevadel 27. märtsist 5. aprillini aset leidma pidanud festivali teema pidi olema “Ilu”, aga festivali kunstilised juhid muutsid festivali kontseptsiooni “Kaose iluks”.

“Festivali algne teema “Ilu”, mis järgis festivali kunstiliste juhtide läbi mõeldud ja struktureeritud programmi loogikat, sai kevadises koroonakaoses uue tähenduse,” rääkis festivali korraldusjuht Mari-Liis Rebane.

“Uus olukord sundis kõiki, mitte ainult festivalikorraldajaid, tegema väga ootamatult oma plaanides muudatusi – kõigi ülesanne oli järsku leida kaosest korda ja tavapärane süsteem ühtäkki kellelegi enam ei kehtinud,” lisas ta.

Rebane rääkis, et nad nägid üsna kiirelt, kuidas esmapilgul segadusttekitavast kaosest sündis uue olukorra valguses väga palju uut, millest tulenevalt festivali kunstilised juhid Helena Tulve ja Timo Steiner leidsid, et festivali sügisene alateema peaks olema “Kaose ilu”.

“See võimaldab võib-olla veelgi paremini tekitada diskussiooni teemal, kust sünnib meie arusaam ilust ja selle tajumise loogikast ning sellest, kuidas inimene on justkui programmeeritud kaoses loominguliselt toimima,” selgitas ta.

Festivali kevadine programm on seega vähendatud mahus kolinud septembrikuusse ja üheksapäevasel nüüdismuusika maratonil ootavad publikut helielamused ja festivali teemakohased loengud erinevates kontserdipaikades. Festival algab 12. septembril Tartust ning peale seda liigub erinevatesse kontsertpaikadesse Tallinnas ja Arvo Pärdi keskusesse Laulasmaal.

“Öeldakse ju nii sageli, et ilu on vaataja silmades – nii võiks öelda, et ilu on seotud armastusega, mis toob esile ilu asjades, nähtustes, inimestes. Aga kas on ka ilu juures ka mingi sügavam universaalia – sümmeetria, mingi tajutav kord, proportsioon? Kuidas leida kaosest korda ja ilu? Kõige selle üle tekib võimalus mõtiskleda just tänavuste Eesti Muusika Päevade ajal koos eesti heliloojate, interpreetide ja muusikahuvilistega,” kommenteeris festivali teemat üks kunstilistest juhtidest Helena Tulve.

Festival kuulutab ka tänavu 15. septembril Arvo Pärdi Keskuses välja uue heliloomingu preemia LHV Au-tasu 2020 laureaadi.

“Kaose ilu” teemalise festivali avab “Noor helilooja 2020” konkursi finaalkontsert ning Eesti Elektroonilise Seltsi ansambli ja Post Horni kontsert Erinevate Tubade Klubis. Tartu publik saab osa ka Taavi Kerikmäe ning Anna-Liisa Elleri kontserdist Tartu Uue Teatri saalis. Pärast seda liigub festival Tartust Tallinnasse ja Laulasmaale.

Kontsertidel kõlavad maailma esiettekanded Eesti heliloojatelt, nagu Toivo Tulev, Jüri Reinvere, Arash Yazdani, Helena Tulve, Liisa Hirsch, Johanna Kivimägi, Tõnis Leemets, Ekke Västrik, Elo Masing, Mingo Rajandi, Doris Hallmägi, Jaanus Siniväli.