Sven Sosnitski ja Tatjana Kozlova rahvusvahelisel heliloojate rostrumil

Eestit esindavad seekord Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Sven SosnitskiSolara” ja Tatjana KozlovaDisintegration Chain” (“Lagunemisahel”). Rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) toimub tänavu 7. – 10. juunini Viinis. Selle korraldab Rahvusvaheline Muusikanõukogu (International Music Council) koos Austria Raadioga (ORF). Rostrumi žürii tööst võtab osa Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder. Info heliloojate kohta on Klassikaraadio rostrumi leheküljel. Tulemused selguvad reede, 10. juuni õhtul.

Sven Sosnitski (Foto: Klassikaraadio)

Noor helilooja Sven Sosnitski (1987) õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias elektronmuusika erialal Margo Kõlari ja Tõnu Kõrvitsa juures. Tema elektroonikale ja akustilistele instrumentidele loodud teos “Solara” lähtub “tumeda tähe” ideest, kus kiirgav allikas neelab oma energia. Teose muusikamaterjali esitavad Kristi Mühling (kannel), Helena Tuuling (bassklarnet) ja Indrek Pajus (kontrabass).

Tatjana Kozlova (Foto: Klassikaraadio)

Tatjana Koszlova (1977) keskendub oma loomingus kõlaotsingutele ja helivärvidele. Tema uus teos “Disintegration Chain” (“Lagunemisahel”) on kirjutatud kammeransamblile ja heliobjektidele, mille hulgas on ebatavalisi heliallikaid nagu poldid, kruvid, vedrud, 14 kristallkaussi jm. Teose esitab Rootsi ansambel Curious Chamber Players Rei Munakata juhtimisel ning salvestus on tehtud tänavu märtsikuus festivalil Eesti Muusika Päevad.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on maailma üks tähtsamaid nüüdismuusika foorumeid. Rostrumi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja levitamine rahvusraadio vahendusel üle maailma. Parimaid teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgneva hooaja jooksul üle kolmekümne raadiojaama mitmel mandril. Tänavu toimub rostrum juba 58. korda.

Eesti osaleb rostrumil alates 1994. aastast ja eesti muusikat on konkursil tihti saatnud edu. Noorte heliloojate kategooria on võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007) ning rostrumi põhikategoorias on saavutanud esikoha 2004. aastal Helena Tulve teos „Sula“.