Taasavatakse Peterburi Jaani kirik

Pühapäeval, 20. veebruaril taasavatakse piduliku kontserdiga Peterburi Jaani kirik. Kontserdil kõlab Peterburiga seotud heliloojate ja nende õpilaste muusika. Esinevad Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester, Eesti Rahvusmeeskoor, solistid Marina Shaguch (Maria teater), Kädy Plaas, Heli Veskus, Oliver Kuusik, Rauno Elp, dirigendid Arvo Volmer, Kuno Areng ja Mikk Üleoja, orelil Piret Aidulo.

19. sajandil ei antud Eestis kõrgemat muusikalist haridust, läänes õppimine oli aga eestlastele liiga kulukas. Seetõttu otsiti võimalusi Venemaa kultuuripealinnas Peterburis, kus ongi saanud oma hariduse enamik eesti professionaalse muusikakultuuri alusepanijaist. Peterburi Jaani kiriku kui sealse eesti kultuuri kantsi sümboli taastamist alustati 1997, aastal ning nüüd ontöö jõudnud lõpule.

ETV näitab otseülekandes Jaani kiriku pühitsemist 20. veebruari märtsi õhtul alates kell 18.45. Avakontserdi salvestust saab näha ETV-s 24. veebruaril ja kuulda Klassikaraadios 15. märtsil. ETV kavas on 24. veebruaril ka värskelt valmiv film “Jaani torn Peetri linnas”, millele lisatakse olulisi kaadreid veel avamispidustustelt.

Ühtlasi algab Baltimaade muusika festival Peterburi Jaanik kirikus. Esmaspäeval, 21. veebruaril esineb Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja dirigeerimisel. Teisipäeval, 22. veebruaril esinevad Hortus Musicus ja Eesti Kontsertkoor Andres Mustoneni dirigeerimisel. 30. aprillil on aga kavas Kalle Randalu ja Tallinna Kammerorkestri kontsert, mida dirigeerib Juha Kangas. Kavas on muuhulgas Lepo Sumera ja Kuldar Singi teosed.