Tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva

Täna 1. oktoobril, tähistatakse rahvusvahelisel muusikapäeva ja selguvad 2012. aasta muusikapreemiate laureaadid. Eesti Muusikanõukogu annab rahvusvahelisel muusikapäeval välja muusikapreemiaid 11. korda ja ühiselt Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitaliga viiendat aastat järjest. Auhinnatseremoonia „Rahvusvaheline muusikapäev. Muusikapreemiad 2012“ toimub teatris NO99, algusega kell 18.30, sündmusest on võimalik vaadata ka otseülekannet ETV vahendusel (eetris 18.55). Üles astuvad ansambel U: ja VindPower, Iiris, Tallinna Kammerorkester ja kammerkoor Voces Musicales Risto Joosti dirigeerimisel ning improvisatsiooniansambel “EMTA häikijad” Anne-Liis Polli juhendamisel. Õhtu kunstiline juht on Risto Joost, lavastaja Eva Klemets.

Eesti Muusikanõukogu, organisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid muusikainstitutsioone, annab välja üheteistkümnendat aastat muusikapreemiaid tunnustamaks eesti muusikuid või muusikainstitutsioone. Vastavalt võimalustele otsustatakse igal aastal preemiate arv ja suurus. Eesti Muusikanõukogul on pikaajaline koostöö Eesti Autorite Ühinguga, kes toetab heliloomingu preemia väljaandmist 2002. aastast, ja Merko Ehitusega, kes toetab interpretatsioonipreemia väljaandmist 2005. aastast. Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital toetab 2006. aastast “preemiat muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest”.

Käesoleval aastal annab Eesti Muusikanõukogu välja kolm preemiat: heliloomingupreemia (toetab Eesti Autorite Ühing), interpretatsioonipreemia (toetab Merko Ehitus) ja muusikaelu tegelase preemia (toetab Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital). Žürii, kuhu kuulub EMN juhatus ja annetajate esindaja, valib preemia laureaadid Eesti Muusikanõukogu liikmete üles seatud kandidaatide hulgast. Muusikanõukogu preemia varasemad laureaadid võib leida siit.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital, üks kaheksast Kultuurkapitali sihtkapitalist, tunnustab alates 1995. aastast eelmisel hooajal enim silma paistnud muusikategelasi ja –kollektiive (eelnevate aastate laureaadid siin). Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital annab sellel aastal välja 9 preemiat. Sihtkapitali nõukogu koosseisus Marje Lohuaru, Neeme Punder, Helena Tulve, Timo Steiner, Jaak Sooäär, Kulvo Tamra ja Juko-Mart Kõlar valis välja preemia saajad esitatud kandidaatide ja sihtkapitali algatuse alusel.

Rahvusvaheline muusikapäev on alguse saanud 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvõtmisel ja seda tähistatakse ülemaailmselt igal aastal 1. oktoobril.