Tallinn 2011: Helilooja Tatjana Kozlova resideerub Põhja-Tallinna linnaosas

Veebruarikuus resideerub Põhja-Tallinna linnaosas helilooja Tatjana Kozlova. Tema autorikontsert ja mitmed kohtumised publikuga kuuluvad läbi aasta kestvasse sündmuste sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit annab oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Tatjana Kozlova on residentuuri Põhja-Tallinnas alustanud vaikselt, töötades veebruari teisipäeviti Salme kultuurikeskuse II korruse ruumis nr 201. Nüüd jätkub heliloojal aktiivsem programm – kohtumised publikuga. Esmaspäeval, 14. veebruaril kell 12 kohtub Tanja õpilastega Pelgulinna Gümnaasiumis. Kolmapäeval, 16. veebruaril kell 15 toimub aga Salme kultuurikeskuses (II korrus, ruum 201) kohtumisõhtu „Helilooja – müüt ja tegelikkus“.

Veebruarikuu peasündmuseks saab Tatjana Kozlova autorikontsert, mis leiab aset laupäeval, 26. veebruaril kell 18 Salme kultuurikeskuse II korruse saalis. Kontserdi erikülalised on flöödimängija Annamaria Morini ja viiuldaja Enzo Porta Itaaliast – kaks suurepärast solisti, kellele Tatjana Kozlova on spetsiaalselt teose kirjutanud. Lisaks astuvad üles tipptasemel instrumentaalsolistid siitsamast Eestist: klarnetist Helena Tuuling ja löökpillimängija Vambola Krigul, elektroonikal toetab Tammo Sumera. Esineb ka ebahariliku koosseisuga ansambel Resonabilis, mis on heliloojatelt uudisloomingut tellides Eesti kannelt järjekindlalt nüüdismuusikainstrumendina tutvustanud. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Tatjana Kozlova muusikast võib leida ootamatuid kõlavärve ning tavatut lähenemist helidele – segatuna annuse sürreaalsusega. Suurem jagu tema teostest on kirjutatud kammeransamblile, kuid Tanja on loonud ka sümfoonilist ja elektroonilist muusikat või näiteks kooriloomingut.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Iga linnaosaga on seotud linnaruumiga suhestuv kunstiprojekt. Põhja-Tallinnas paneb Tanja muusika linnaosaga kunstiliselt kokku kõlama Pirkko Runneli video.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Märt-Matis Lill Mustamäel (märts), Piret Rips-Laul Kristiines (aprill), Tauno Aints Haaberstis (mai), Erkki-Sven Tüür Kesklinnas (september), Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november). Sarja alustas Mirjam Tally Pirital (jaanuar).