TALLINN 2011: Märt-Matis Lill resideerub Mustamäel

Märt-Matis Lill on märtsikuus Mustamäe linnaosa resideeruv helilooja. Tema autorikontsert ja mitmed kohtumised publikuga kuuluvad läbi aasta kestvasse sündmuste sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit annab oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Märt-Matis Lille muusikas on oluline orientaalse mõttelaadi ja loodusrahvaste kultuuride mõju. Tema resideerumissündmused saavad sisuka alguse kolmapäeval, 9. märtsil kell 13.30, mil Lill kohtub muusikaõpetajatega Liivaku lasteaias. Kolmapäeval, 30. märtsil võib aga soovitada filmiõhtut kõigile, kes eelistavad põneva heliribaga filme: kell 19 räägib Märt-Matis Lill Balti Filmi- ja Meediakooli kinosaalis filmivaatamise juurde oma kogemustest filmiheliloojana.

Kõige suurejoonelisem sündmus märtsikuus on Mustamäel Märt-Matis Lille autorikontsert, mis leiab aset teisipäeval, 22. märtsil kell 18 Mustamäe Kultuurikeskuses Kaja. Kontserdil saavad kokku nõnda erinevad kooslused nagu tütarlastekoor Ellerhein ja löökpilliansambel PaukenfEst, mis aastaid on tegelenud põneva löökpillimuusika edendamisega Eestis. Neile ja solistidele on Märt-Matis Lill kirjutanud uue teose, pidades silmas just Mustamäel resideerumist. Ellerheina dirigeerib Grand Old Lady Tiia-Ester Loitme, kontserdil teevad kaasa tenor Aleksander Arder, bariton Taavi Tampuu, klarnetist Andreas Aben ja kitarrist Kristo Käo. Kontserdile eelneb kevade alguse tähistamine Märt-Matis Lille trompetisignaaliga kultuurikeskuse rõdult kell 17.45. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Märt-Matis Lille autorikontsert ristub heliloojate ja nende loomingu jaoks olulise sündmuse, festivaliga Eesti Muusika Päevad, mis kestab 21.-26. märtsil. Festivali peateema „naabrid“ tähendab Eesti Muusika Päevade jaoks rohkem väliskülalisi kui kunagi varem – heliloojaid ja muusikuid neljast naaberriigist. Tähtsateks peetakse aga ka naabreid siinsamas Tallinna linnaosades: sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“ üks peamisi eesmärke on viia kultuurisündmusi ka kesklinnast väljapoole ning avastada põnevaid kontserdipaiku.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Iga linnaosaga on seotud linnaruumiga suhestuv kunstiprojekt. Mustamäest on Märt-Matis Lille muljete põhjal teinud lühifilmi arhitektid Paco Ulman ja Kaarel Künnap. Tööd saab näha nii Märt-Matis Lille autorikontserdil kui ka Eesti Muusika Päevade „Videomuusika“ programmis.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Piret Rips-Laul Kristiines (aprill), Tauno Aints Haaberstis (mai), Erkki-Sven Tüür Kesklinnas (september), Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november). Sarja alustas Mirjam Tally Pirital (jaanuar), äsja lõpetas residentuuri Põhja-Tallinnas Tatjana Kozlova (veebruar).