Tallinn 2011: Mirjam Tally residentuur Pirital lõpeb fotonäitusega

Jaanus Samma fotonäitus lõpetab helilooja Mirjam Tally resideerumise Pirita linnaosas. Näitus jääb Pirita Selveri galeriipinnal avatuks veebruari lõpuni, kuni liigub alates 28. veebruarist edasi Pirita Vaba Aja Keskusesse.

„Me oleme nii harjunud Pirita klassikalise kuvandiga – päikeseline promenaad, soe liivarand. Seetõttu on intrigeeriv, et Heliloojate Liidu sündmuste raames resideerub helilooja Mirjam Tally Pirital just nimelt jaanuarikuus, kus päikesevann on asendunud lumesajuga,“ selgitab kunstnik Jaanus Samma fotode tagamaid. „Oma fotoseerias püüangi vaadelda, kuidas toimib ja mis elu elavad need suvel tuntud kohad talviti.“

Jaanus Samma fotosari on osa Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 egiidi alla kuuluvast Heliloojate Liidu sündmuste sarjast „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, mis otsib koostööd ka Tallinna linnaruumiga suhestuvate kunstnikega. Nagu muusikaga, nii püütakse kunstigagi jõuda tavapärasest erineva publikuni.

Kui Pirita linnaosa näitab oma fotoseerias harjumatu nurga alt kunstnik Jaanus Samma, siis veebruaris hoolitseb visuaalse poole eest filmitegija Pirkko Runnel. Edaspidi saab lisaks eesti kunstnikele näha töid ka külaliskunstnikelt Austriast, 2009. aasta Euroopa kultuuripealinnast Linzist.

Heliloojad saavad oma teosteks tihti inspiratsiooni just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali. Iga linnaosa sündmuste keskmes on tasuta autorikontsert, lisanduvad kohtumisõhtud ja muud tegemised. Jaanuaris resideerus Pirita linnaosas helilooja Mirjam Tally ning veebruari algul antakse järg edasi Põhja-Tallinnale ja Tatjana Kozlovale.

Järgmised resideeruvad heliloojad on Märt-Matis Lill Mustamäel (märts), Piret Rips-Laul Kristiines (aprill), Tauno Aints Haaberstis (mai), Erkki-Sven Tüür Kesklinnas (september), Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november).

Jaanus Samma (1982) on noor Tallinna kunstnik, kelle loomingust suurema osa moodustavad fotod, installatsioonid ja videod. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia bakalaureusekraadiga graafikaerialal ning õppinud vabade kunstide erialal magistriõppes. Jaanus Samma on teinud mitmeid isikunäitusi Eesti esindusgaleriides, viimased neist „Mare Vint – Park – Jaanus Samma“ Tam galeriis (2010), „Pargis“ Draakoni galeriis (2009), „Filter“ Tallinna Linnagaleriis ja „Sõda“ Vaal galeriis (2008). Lisaks on Jaanus Samma osalenud paljudel rahvusvahelistel grupinäitustel – näiteks Rauma Baltikumi biennaalil 2010 Soomes (2010), näitusel „Tsingshua Art Museum“ Tsingshua Ülikoolis Pekingis, Luleå kunstibiennaalil 2009 Rootsis, Baltikumi nüüdiskunstinäitusel Pariisis (2008) jne. Jaanus Samma on Eesti Kunstnike Liidu liige, osa tema töid kuulub Eesti Kunstimuuseumi kogudesse.