Teemaõhtu “Elus helid” ETV 2-s eesti heliloomingust

ETV2 ekraanil on pühapäeva, 20. märtsi õhtul suur valik portreesaateid eesti heliloojatest. Neile lisaks näeb kontserdisalvestusi ja mõtisklusi eesti uuemast muusikast. Aastatel 1998-2010 valminud saated pärinevad Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist ning moodustavad läbimõeldud teemaõhtu “Elus helid”. ETV2 programm  juhatab sisse eesti heliloomingule pühendatud festivali Eesti Muusika Päevad, mis leiab Tallinna kontserdisaalides aset 21.-26. märtsil.

Teemaõhtu “Elus helid”

19:45 Intro

21.-26. märtsini toimuvad Tallinnas Eesti muusika päevad. Festival, mida korraldatakse alates 1979. aastast annab nädala jooksul võimaluse aimu saada eesti heliloomingu hetkeseisust. ETV2 Teemaõhtu portreteerib eesti heliloojaid, inimesi, kelle meeltest ja sulest sünnib tänapäeva eesti muusikaline nägu. Teejuhid meie põneval ja mitmekülgsel muusikamaastikul on festivali kunstilised juhid Ülo Krigul ja Timo Steiner. Toimetaja Ruth Alaküla, režissöör Erle Veber.

19:55 Teemaõhtu. Elus helid elus, 1 (ETV 2005)

Heliloojad on lasknud helid oma ellu ja elu helidesse. Helid saavad muusikaks. Muusika võib olla uus või ka vana. Kuidas kuulata uut  muusikat ja kuidas seda mängida? Miks seda ikka ja jälle uuesti luua? Milline on muusika mõju ja millal muusika mõjub? Portreed eesti heliloojatest. Autor Timo Steiner, toimetaja Ruth Alaküla, režissöör Ülle Õun.

20:10 Intro

20:15 Teemaõhtu. Elus helid elus, 2 (ETV 2005)

Heliloojad on lasknud helid oma ellu ja elu helidesse. Helid saavad muusikaks. Muusika võib olla uus või ka vana. Kuidas kuulata uut muusikat ja kuidas seda mängida? Miks seda ikka ja jälle uuesti luua? Milline on muusika mõju ja millal muusika mõjub? Portreed eesti heliloojatest. Autor Timo Steiner, toimetaja Ruth Alaküla, režissöör Ülle Õun.

20:30 Teemaõhtu. Arvo Pärt Istanbulis (ETV 2010)

Arvo Pärdi 75. sünnipäevaaastat tähistati ka Istanbulis. 38. Rahvusvahelise Istanbuli muusikafestivali raames toimus ajaloolises Hagia Irene kirik-muuseumis helilooja autorikontsert. Kontserdil tuli esiettekandele kahe Euroopa kultuuripealinna – Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 – koostöös tellitud uus teos “Aadama itk”. Mitu aastat ettevalmistatud „Aadama itk“ tõukub kahte suurt religiooni, kristlust ja islamit sümboolselt ühendavast lülist, jutustades mõlema religiooni ühisest esiisast Aadamast. Teos põhineb ortodoksi munga püha Siluani (1866–1938) samanimelisel proosapoeemil, kus Aadam itkeb kaotatud paradiisi pärast. „Maailmas on palju maid, kõik nad on erinevad ja mida edasi, seda erinevamad. Ja on kohutav, kui nad muutuvad erinevaks halvas mõttes. Tahtsin puudutada seda punkti, kus asi halvemaks minema hakkas,” põhjendas Pärt oma valikut. ETV filmigrupp jälgis kahe riigi muusikute ühiseid jõupingutusi selle tähendusrikka teose sünni juures. Kontserdi eel antakse heliloojale üle elutööpreemia. Toimetaja Ruth Alaküla, operaator Meelis Kadastik, helireþissöör Ago Preimann, režissöör Erle Veber.

21:00 Teemaõhtu. Elus helid elus, 3 (ETV 2005)

Heliloojad on lasknud helid oma ellu ja elu helidesse. Helid saavad muusikaks. Muusika võib olla uus või ka vana. Kuidas kuulata uut muusikat ja kuidas seda mängida? Miks seda ikka ja jälle uuesti luua? Milline on muusika mõju ja millal muusika mõjub? Portreed eesti heliloojatest. Autor Timo Steiner, toimetaja Ruth Alaküla, režissöör Ülle Õun.

21:15 Teemaõhtu. Hitid: Hetked jäätunud valguses (ETV 2007)

Tosin minutit koos Rein Rannapi ja klaveriga. Režissöör Ülle Õun.

21:30 Teemaõhtu. Elus helid elus, 4 (ETV 2006)

Inimesed, kes arvavad, et on mingi üüratu lõhe vana traditsioonilise, romantilise ja uue muusika vahel, arvavad valesti. Uus muusika on elus, samuti heliloojad… Autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun, produtsent Ruth Alaküla.

21:45 Intro

21:50 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Lendamine. Rauno Remme (ETV 1999)

Helilooja Rauno Remme jagab end muusika ja visuaalsete kunstide vahel. Muusikat on ta teinud teatrietendustele ja filmidele, eelkõige seostatakse ta nime aga elektronmuusikaga. Tegeleb ka video- ja arvutigraafikaga. Režissöör Rein Pakk, toimetaja Ruth Alaküla.

22:10 Teemaõhtu. Elus helid elus, 5 (ETV 2007)

“Elus helid elus” räägib neljast eesti heliloojast, kes modernismi ahvatlustele vaatamata on muusikas valinud harmoonilise ja heakõlalise tee. Urmas Sisask näeb selle allikaid tähistaevas, Peeter Vähi idamaises usus ja filosoofias, Sven Grünberg vajaduses olla inimeste vastu hea. Muusika võib küll olla kole, aga mitte algusest lõpuni, tõdeb René Eespere. Autor ja saatejuht Timo Steiner, režissöör Ülle Õun, produtsent Ruth Alaküla.

22:30 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Helena Eensaar-Tulve (ETV 1998)

Portreesaade noorest heliloojast Helena Eensaar-Tulvest. Autor Tiia Teder, režissöör Marko Raat, toimetaja Ruth Alaküla.

22:45 Teemaõhtu. Elus helid elus, 6 (ETV 2008)

Mis ühendab saate tegemist ja muusika kirjutamist? Mõlemal juhul ei saa pelgalt loota varem hoolikalt läbimõeldud tegevuskava ellurakendamisele, vaid tuleb ära tajuda hetked, kui õhk värisema hakkab ja tekib inspiratsioon. Ainult inspiratsiooni valguses saavad asjad oma ainuõige kuju ja näo. Kas inspireeritud seisundit on võimalik ka metoodiliselt esile kutsuda – näiteks basseinis oma nootide vahel ujudes, kardirajalt adrenaliini otsides või lihtsalt elades kohtades, kus enne sind on kuulsad ja loovad inimesed elanud? Selles küsimuses jagavad meile valgust heliloojad Mart Siimer, Margo Kõlar ja Tauno Aints. Sarja kuuendas saates oli kava ühendada kolm eesti heliloojat läbi ühe võimsama ürgelemendi – vee, aine, mis on aegade algusest olnud nii loominguliselt inspireeriv (paljud eesti heliloojad on ennast jäädvustada soovinud just vee ääres) kui ka füüsiliseks oleluseks vägagi paratamatu, kuid saate tegemisel rullus lahti ohtralt uusi vaatenurki ja inspiratsioon käivitas improvisatsiooni. Seega sai saade poolvesine, aga väga inspireeriv. Autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun, produtsent Margit Ossipova.

23:00 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Kohtumine. Tõnu Kõrvits (ETV 1998)

Noori heliloojaid tutvustava sarja esimene saade on Tõnu Kõrvitsast, kes lõpetas Eesti Muusikaakadeemia (Raimo Kangro klass) ja prof Jaan Räätsa juhendamisel EMA magistratuuri. Reþissöör Rein Pakk, toimetaja Ruth Alaküla.

23:20 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Teekond. Jüri Reinvere (ETV 1999)

Portreesaade noorest heliloojast Jüri Reinverest. Autor Tiia Teder, režissöör Rasmus Bullerbi, toimetaja Ruth Alaküla.

23:40 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Kolumbia. Mart Siimer (ETV 1999)

Portreesaade noorest heliloojast Mart Siimerist. Autor Tiia Teder, režissöör Rasmus Bullerbi, toimetaja Ruth Alaküla.

00:00 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Suurlinna tuled. Tõnis Kaumann (ETV 1999)

Portreesaade noorest heliloojast Tõnis Kaumannist. Autor Mare Põldmäe, režissöör Rein Pakk, toimetaja Ruth Alaküla.

00:15 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Passioon. Toomas Trass (ETV 1999)

Tallinna Pühavaimu kiriku organist Toomas Trass lõpetas Konservatooriumi 1992. aastal Lepo Sumera õpilasena. Saates kõlavad katkendid tema teostest ja kuuleme teda mängimas ka orelil. Autor Mare Põldmäe, režissöör Rein Pakk, toimetaja Ruth Alaküla.

00:35 Teemaõhtu. 8 pilku eesti muusikale: Muutuvad maastikud. Mari Vihmand (ETV 1998)

Rahvusvaheliselt tuntud helilooja Mari Vihmand lõpetas Tallinna Konservatooriumi Eino Tambergi õpilasena, magistratuuri Lepo Sumera juures ja täiendas end Lyoni Konservatooriumis. Saate autor on Tiia Teder. Režissöör Marko Raat, toimetaja Ruth Alaküla.

00:50 Teemaõhtu. Erkki-Sven Tüüri Klaverikontsert (ETV 2007)

Maailmahelilooja Erkki-Sven Tüüri Klaverikontserdi ülimenukas kodumaine esiettekanne toimus Eesti Vabariigi 89. sünnipäeva eelõhtul Estonia kontserdisaalis. Solist Austria pianist Thomas Larcher. ERSO-t juhatas Olari Elts. Režissöör Ülle Õun.

01:26 ERR uudised