Timo Steineri esiettekanne Tallinna Filharmoonia uues sarjas

Tallinna Filharmoonia uues sarjas “Doppio passione / Kahekorde kirg“, milles astuvad publiku ette puhkpillimängija ja löökpillimängija, tuleb esiettekandele Timo Steineri uudisteos “… tunduvad liikuvana, kuigi igatsen neid paigale” klarnetile, löökpillidele ja kammerorkestrile. Sarja esimene kontsert leiab aset laupäeval, 18. veebruaril kell 19 Mustpeade Majas. Tallinna Kammerorkestri ees soleerivad klarnetist Tõnu Kalm ja löökpillimängija Vambola Krigul, dirigeerib Toomas Vavilov, kes on ühtlasi ka uue sarja kunstiline nõustaja. Lisaks Steineri uudisteosele on kavas Witold Lutosławski “Tants-prelüüdid” klarnetile ja keelpilliorkestrile, David Langi „The Anvil Chorus” löökpillidele ning Bizet-Štšedrini „Carmen-süit“ löökpillidele ja kammerorkestrile.

Timo Steineri uudisteos on väga energeetiline lugu. Pealkiri „..tunduvad liikuvana, kuigi igatsen neid paigale“ annab edasi helilooja hämmingut selle üle, kuidas lugu oma elu elama hakkas. Timo Steiner tahtis kirjutada aeglast teost, aga materjal ei allunud talle ja kiskus kiireks. Teose algul on kõlapildis rohkelt dissonantse, soolopillid mängivad sekundis jne. Hiljem muutub teose helikeel heakõlaliseks ja isegi filmilikuks.

Uues sarjas astuvad publiku ette puhkpillimängija ja löökpillimängija. Kas koos ühel kontserdil või vaheldumisi järjest kontsertidel, kas orkestri ees soleerides või kammeransamblis – oleneb, millises žanris kellegi tugevaim avaldub. Esinevad nii meie kui ka välismaa muusikud. Sarja kunstiline nõustaja on Toomas Vavilov. Seekord esitleb Vavilov Eesti uue põlvkonna klarnetilootust. “Tõnu Kalm on uue klarnetistide põlvkonna kõige professionaalsem esindaja,” ütleb Vavilov. “Ilus toon ja hea tehnika on repertuaari teenistuses – ja just repertuaari valdamine on omadus, mis teda teistest eristab.”