Tõnu Kõrvits on novembris Nõmme resideeruv helilooja

Tõnu Kõrvits on novembrikuus Nõmme linnaosa resideeruv helilooja. Terve elu Nõmme mändide all elanud Tõnu Kõrvitsa autorikontsert 27. novembril Nõmme Lunastaja kirikus, nostalgiline tantsupidu 25. novembril Nõmme kultuurikeskuses ning kohtumine loominguõpilastega 1. novembril Nõmme Muuseumis lõpetavad läbi aasta kestnud sündmuste sarja „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit on andnud oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Juba teisipäeval, 1. novembril kell 17 toimub Nõmme Muuseumis Tõnu Kõrvitsa kohtumine loominguõpilastega, kuhu on oodatud süvitsi tema loomingust huvitatud noored heliloojad. Reedel, 25. novembril kell 20 leiab aga Nõmme Kultuurikeskuses aset hoopis suuremale avalikkusele suunatud sündmus – nostalgiapidu „Eighties Coming Back“, kus juba aastaid oma lähikonnas DJ-na tuntud Tõnu Kõrvits mängib plaatidelt enda meelismuusikat. Õhtu jooksul on oodata ka üllatusesinejaid!

Nõmmel resideerumise peasündmus Tõnu Kõrvitsa autorikontsert, mis toimub pühapäeval, 27. novembril kell 17 Nõmme Lunastaja kirikus. Autorikontserdi kavas on Tõnu Kõrvitsa armastatud soolo- ja ansambliteosed ning koorimuusikat. Tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel toob esiettekandele uudisteose „Nõmme haikud“, mille Tõnu Kõrvits on pühendanud oma kodukandile Nõmmele. Kammerteoseid esitavad Iris Oja (metsosopran), Virgo Veldi (saksofon), Ingely Laiv (oboe), Robert Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Vambola Krigul ja Kristjan Mäeots (löökpillid) ning Ulla Krigul (orel). Nõmme Lunastaja kirikusse valmistab kohaspetsiifilise video kunstnik Eva Labotkin. Sissepääs kontserdile on tasuta.

Tõnu Kõrvitsa muusikat, eriti orkestriloomingut, nimetatakse tihti poeetiliseks, värviküllaseks ja nüansirikkaks. Viimasel ajal ammutab Tõnu sageli inspiratsiooni põhjamaisest loodusest ja meie rahvaviisidest, kuid ka kirjanduslikest sümbolitest.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Kõik kaheksa Tallinna linnaosa katnud Eesti Heliloojate Liidu sari „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“ algas jaanuaris, kestis kevadhooajal maikuuni ning naases septembrikuus. Kevadel said Euroopa kultuuripealinna aasta raames resideerumiskogemuse Mirjam Tally Pirital (jaanuar), Tatjana Kozlova Põhja-Tallinnas (veebruar), Märt-Matis Lill Mustamäel (märts), Piret Rips-Laul Kristiines (aprill) ja Tauno Aints Haaberstis (mai), sügishooajal on resideerunud Erkki-Sven Tüür Tallinna kesklinnas (september) ja Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober). Viimasena resideerub sarja raames Tõnu Kõrvits Nõmmel (november).