Tõnu Kõrvitsa autorikontsert ja nostalgiapidu Nõmmel

Sel nädalal toimuvad Nõmmel Tõnu Kõrvitsa resideerumiskuu viimased sündmused. Reedel, 25. novembril kell 20 toimub Nõmme Kultuurikeskuses nostalgiapidu „Eighties Coming Back“. Pühapäeval, 27. novembril kell 17 leiab Nõmme Lunastaja kirikus aset Tõnu Kõrvitsa autorikontsert. Need on päris viimased sündmused läbi aasta kestnud sarjas „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“, millega Eesti Heliloojate Liit on andnud oma panuse Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi.

Reedel, 25. novembril kell 20 toimub Nõmme Kultuurikeskuses nostalgiapidu „Eighties Coming Back“, kus juba aastaid oma lähikonnas DJ-na tuntud Tõnu Kõrvits mängib plaatidelt enda meelismuusikat. „Ma lasen seda muusikat, mis on mulle kunagi palju tähendanud, millega koos ma 80ndatel üles kasvasin. Mäletan, et kui olin 12–13-aastane, oli siinsamas kultuurikeskuses igal nädalal laupäeviti disko. Kui mulle pakuti võimalust oma resideerimiskuu jooksul Nõmmel midagi veel teha, siis mõtlesin, et teen sellise õhtu nagu 30 aastat tagasi. Lasen sama muusikat, et kõik tunneksid ennast hästi ja kogeksid õnnetunnet,“ tutvustas Tõnu Kõrvits õhtut Nõmme Sõnumite vahendusel.

Novembrikuus ametlikult Nõmme linnaosas resideeruva helilooja tiitlit kandva Tõnu Kõrvitsa autorikontsert pühapäeval, 27. novembril kell 17 on helilooja resideerumiskuu peasündmus. Alles hiljuti renoveeritud Nõmme Lunastaja kirikus toimuva autorikontserdi kavas on Tõnu Kõrvitsa armastatud soolo- ja ansambliteosed ning koorimuusikat. Tütarlastekoor Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel toob esiettekandele uudisteose „Nõmme haikud“, mille Tõnu Kõrvits on pühendanud oma kodukandile Nõmmele. Kammerteoseid esitavad Iris Oja (metsosopran), Virgo Veldi (saksofon), Ingely Laiv (oboe), Robert Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Vambola Krigul (vibrafon), Kristjan Mäeots (kellamäng) ning Ulla Krigul (orel). Sissepääs kontserdile on tasuta.

Helilooja Tõnu Kõrvits (1969) loob poeetilist ja nägemuslikku muusikat, mis viib kuulaja rännakule looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Tema loomingut iseloomustavad lummavad meloodiad ja tundlik harmooniakoloriit ning varjundirikkad orkestrivärvid. Tõnu Kõrvitsa muusikas on äratuntavad nii eesti rahvaviisi põhjatu allikas kui ka eksootiliste kultuuride peegeldused. Üha enam esitatakse tema teoseid üle maailma, viimasel ajal on tema loomingu vastu huvi kasvanud iseäranis Suurbritannias.

Eestis on täna palju toredaid heliloojaid, kes on meie jaoks ka maailmalavadel toimetades jäänud Mirjamiks, Tanjaks, Märt-Matiseks, Piretiks, Taunoks, Erkki-Sveniks, Urmaseks ja Tõnuks. Inspiratsiooni saavad nad oma teosteks tihti just kodukandist – miks mitte Tallinna linnaosadest. Euroopa kultuuripealinna aasta jooksul jagavad nad Tallinna linnaosades pisut enda inspiratsioonist taas linnarahvale laiali.

Oodatust menukamakski osutunud Eesti Heliloojate Liidu sari „Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale“ algas jaanuaris, kestis kevadhooajal maikuuni ning naases septembrikuus. Kõigi heliloojate autorikontserdid on antud täissaalidele, samuti on jagunud üllatavalt palju publikut kõigis linnaosades toimunud kohtumistele heliloojatega. Kevadel said Euroopa kultuuripealinna aasta raames resideerumiskogemuse Mirjam Tally Pirital (jaanuar), Tatjana Kozlova Põhja-Tallinnas (veebruar), Märt-Matis Lill Mustamäel (märts), Piret Rips-Laul Kristiines (aprill) ja Tauno Aints Haaberstis (mai), sügishooajal on resideerunud Erkki-Sven Tüür Tallinna kesklinnas (september) ja Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober). Viimasena resideerub sarja raames Tõnu Kõrvits Nõmmel (november). Eesti Heliloojate Liit tänab kõiki koostööpartnereid ning mõtiskleb, kuidas aastapikkust hindamatut kogemust edaspidi heliloojate ja üldise muusikaelu arengu huvides edasi kanda.