Ülo Kriguli muusikaga “Tantsiv torn” Tallinnas

8.–11. juunini kell 19 mängitakse Tallinnas, Katlas Saša Pepeljajevi tantsulavastust “Tantsiv torn“, millele on muusika loonud Ülo Krigul. Turu Aurinkoballeti lavastus „Tantsiv torn” ühendab tantsu füüsilise teatri ja muusikaga, pakkudes maagiat ja rabavaid trikke, treenitud koletisi, kõhurääkijaid, tuld ja vett.

Tallinna ja Turu kultuuripealinnade üks suuremaid ühisprojekte, Saša Pepeljajevi „Tantsiv torn“, on sündinud vene, soome, eesti ja USA kunstnike ühistöö tulemusel. Eestlastest on tantsuetendusega seotud helilooja Ülo Krigul, moekunstnik Reet Aus ning Aurinkobaletti kunstiline juht, tantsija Urmas Poolamets. “Tantsiva torni” esietendus oli 14. aprillil Turus, pärast mida anti seal veel mitmeid etendusi. Etenduse keskmes oleva torni on valmis ehitanud lavadekoratsioonidega tegelev eesti firma StageCraft Management.

Turu ja Tallinna ühisprogrammi keskmes on Läänemeri mitmest erinevast vaatenurgast – ajalugu, kultuur, keskkond, identiteet, tulevik. Ligi kahekümnes projektis osalevad kultuuriloojad mõlemast linnast. Osa neist on teostunud mõlema sihtasutuse rahalisel toel, osa vaid ühe või teise toel, leides aset mõlemas kultuuripealinnas ning kaasates mõlema linna loojaid ja publikut.

Aurinkobaletti 30. sünnipäevaks valmiv teos „Tantsiv torn” tõuseb Tallinna ja Turu taevasse Euroopa kultuuripealinnade aastal 2011. Kümnemeetrine torn esindab inimkonna tuuma: energiast, loovusest ja unelmatest pakatavat hinge.
„Tantsiv torn” ühendab tantsu füüsilise teatri ja muusikaga, pakkudes maagiat ja rabavaid trikke, treenitud koletisi, kõhurääkijaid, tuld ja vett. Tõeliselt unikaalne ja kujutlusvõimet ergutav kogemus, kus ligi kakskümmend esinejat hülgavad hirmu terastorni tippu turnides. 1981. aastal loodud Turu Aurinkobaletti on kõrgetasemeline tantsutrupp, mille repertuaaris on lavastusi nii täiskasvanuile kui ka lastele. Trupp töötab koos Raija Lehmussaari, Urmas Poolemetsa ja Saša Pepeljajeviga juba mitu aastat. Lisaks neile on Aurinkobalettis lavastanud paljud rahvusvaheliselt tuntud ja hinnatud koreograafid, nagu näiteks Carolyn Carlson, Kilina Crémona, Boris Eifman, Virpi Pahkinen, Tommi Kitti, Marjo Kuusela, Kirsi Monni ja Arja Raatikainen.