Ülo Kriguli „Swan Bone City” pälvis Monacos väärika muusikaauhinna

30. septembril anti helilooja Ülo Krigulile Monte Carlo Ooperis üle mainekas Monaco Prints Pierre’i Fondi muusikapreemia „Noore muusiku valik” teose „Swan Bone City” eest.

1966. aastal asutatud Monaco Prints Pierre´i Fond tunnustab kirjanduse, kunsti ja muusika valdkonna tipptegijaid. Muusikapreemiaid on kaks. Üle kolme aasta antakse välja kompositsioonipreemiat, mille 2006. aastal pälvis Helena Tulve. Alates 2011. aastast antakse iga-aastaselt välja „Noore muusiku valiku” preemiat. Tunnustusega kaasneb uue teose tellimus ning rahaline preemia.

Seni on „Noore muusiku valiku” laureaatideks valitud kaasaegse klassikalise muusika väljapaistvad heliloojad Raminta Serksnyte, Kaija Saariaho ja Toshio Hosokawa. Preemia saaja otsustavad Monaco muusikaakadeemia üliõpilased žürii poolt esitatud teoste seast.

Kriguli „Swan Bone City” („Luigeluulinn”) kõlas esmakordselt 2012. aastal Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja Iiris Vesiku esituses Risto Joosti juhatusel festivalil Eesti Muusika Päevad. 2013. aastal pälvis teos Eesti Muusika Päevade heliloojapreemia.

„„Swan Bone City” on kirjutatud Kristiina Ehini samanimelise lühijutu põhjal ning võlgneb oma ülesehituses ja nüanssides suure osa just sellele maagilisele Eesti mütoloogiat ja kõige universaalsemaid seaduspärasusi kokku siduvale tekstile,” kirjeldab Krigul kõrge auhinnaga pärjatud teost. „Teiseks inspiratsiooniallikaks teose loomisel oli Iiris Vesiku kordumatu tämbriga hääl ja omapärane musikaalsus.”

Järgmisel aastal jõuab Ülo Kriguli sulest kuulajani mitu uudisteost, sealhulgas ka Eesti Kontserdi poolt tellitud ooper, mis avab Saaremaa Ooperipäevad. Ooperi muusikaline juht ja dirigent on Risto Joost, koostööpartneriteks Tallinna Filharmoonia ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Helilooja sõnul on tegemist visuaalselt vaatemängulise muusikalise lavateosega, mille libretoga töötavad Marianne Kõrver ja Taavi Eelmaa. Kõrver on ka uue loodava etenduse lavastaja.

Juba teisipäeval, 7.oktoobril kõlab Eesti Kontserdi „Siin Rostrum!” sarja raames Ülo Kriguli uudisteos saksofonikvartetile, mille tellis ja mida ka esitab Kanada uue muusika ansambel Quasar Saxophone Quartet. Kontsert toimub Eesti Raadio 1. stuudios.

Monaco Prints Pierre´i Fond
http://www.fondationprincepierre.mc/en/1-the-foundation.html

Ülo Kriguli teos „Swan Bone City”

https://soundcloud.com/ylokrigul/krigul-swan_bone_city

Ülo Kriguli koduleht
http://www.ulokrigul.com/

Ülo Kriguli info Eesti Muusika Infokeskuse kodulehel
http://www.emic.ee/?sisu=heliloojad&mid=32&id=44&lang=est&action=view&method=biograafia