X Eesti Heliloojate Festival

Tartu Jaani kirikus toimub 2.-5. juunil 2011 X Eesti heliloojate festival (EHF 2011), mille avar juubeliprogramm koosneb esmaklassilise programmiga eesti nüüdismuusikast, esiettekandele tuleb 11 uut teost. Tänavuse festivali heliloojate nimekiri hõlmab nii eesti nüüdismuusika raskekahurväge kui ka täiesti uusi tegijaid. Kavale lisavad värvi üksikud ettekanded välisautoritelt ning mitmesugused programmilised uuendused. Kavas on 6 põhiprogrammi kuuluvat kontserti ja 2 klubikontserti, 4 töötuba ning Raadio Ööülikooli avalik salvestus. Festivali kunstiline juht on Monika Mattiesen ning peakorraldaja Juhani Jaeger.

Festivalil tulevad esiettekandele Robert Jürjendali, Tatjana Kozlova, Kristjan Kõrveri, Märt-Matis Lille, Malle Maltise, Monika Mattieseni, Páll Ragnar Pálssoni, Mart Siimeri, Mirjam Tally, Timo Steineri ja Liis Viira uudisteosed. Kavas on ka Tõnu Kõrvitsa, Toivo Tulevi, Arvo Pärdi, Sander Sokki, Peeter Vähi, Mati Kuulbergi, Raimo Kangro, Helena Tulve, Jüri Reinvere, Galina Grigorjeva ja Lepo Sumera, samuti Toshio Hosokawa, Iannis Xenakise, Philippe Manoury, Arne Nordheimi, Jacob Velthuis’ loomingut.

Muusikat esitavad Tallinn Sinfonietta Risto Joosti dirigeerimisel, löökpilliansambel PaukenFest, Küberstuudio, Tartu Uue Muusika Ansambel, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli kaasaegse kammermuusika ansamblid ning solistid, kelle hulgas on Risto Joost, Anto Õnnis, Kadri-Ann Sumera, Aare Tammesalu, Leho Karin ja Veronika Portsmuth. Töötube viivad läbi Mart Jaanson, Kerri Kotta ja Gerhard Lock, neis keskendutakse Arvo Pärdi, Helena Tulve, Jüri Reinvere ja Erkki-Sven Tüüri loomingule. Nüüdismuusikat teiste muusikažanridega segavatel klubikontsertidel Eduard Vilde lokaalis astuvad üles Jaak Lutsoja ja S.A. ning UMA ja Madis Metsamart. Ööülikooli avalikul salvestusel saab kuulda Märt-Matise teost “Lindudele”.