XI noorte laulu- ja tantsupidu “Maa ja ilm”

1.-3. juulil toimuva XI noorte laulu- ja tantsupeoMaa ja ilm” kavas on rohkesti uut eesti heliloomingut, samuti spetsiaalselt laulu- ja tantsupeo tarbeks loodud seadeid. Laulupeol kõlavate esiettekannete hulgas on Olav Ehala, Tauno Aintsi, René Eespere, Ott Kase, Piret Rips-Laulu, Tõnu Kõrvitsa, Aare Kruusimäe, Erki Meisteri, Priit Pajusaare ja Kadri Hundi looming. Uued seaded on laulupeole enda või teiste heliloojate lugudest teinud Tõnis Kõrvits, Kristo Matson, Margo Kõlar, Tonio Tamra, Siim Aimla, Erki Pehk, Rein Rannap ja Ester Mägi. Tantsupeo tantsuseadeteks on muuhulgas kasutatud Raivo Kõrgemäe, Priit Pajusaare, Hans Hindpere, Olav Ehala, Edgar Erro ja Leo Normeti, Veljo Tormise, Rein Rannapi ja Ülo Vinteri muusikat.

Peo eel, 30. juunil kell 20 kutsub Eesti Riiklik Sümfooniaorkester XI noorte laulu- ja tantsupeole “Maa ja ilm” pühendatud kontserdile “Ilm ja maa“, mille kavas on Eesti ja maailma muusikaklassika. Täpsemalt kantakse ette Villem Kappi kooripoeem “Põhjarannik“, Eugen Kappi süit balletist “Kalevipoeg” ning Eduard Tubina Süit eesti tantsuviisidest viiulile ja orkestrile (solist Arvo Leibur). Samuti on kavas Fryderyk Chopini Klaverikontsert nr. 1 e-moll op. 11 (solist Malaisia 13-aastane imelaps Tengku Ahmad Irfan) ning Pjotr Tšaikovski avamäng “1812”. Lisaks ERSO-le esineb Eesti Rahvsumeeskoor, dirigeerib ERSI kunstiline juht Neeme Järvi.

Reedel, 1. juulil avab laulu- ja tantsupeo ühendkoor, kelle kavas on Olav Ehala loodud peo nimilaul “Maa ja ilm” Viiu Härmi sõnadele. Dirigeerib tänavuse laulupeo üldjuht Veronika Portsmuth. Lisaks esitab ühendkoor avamisel Cyrillus Kreegi, Mihkel Lüdigi ja Fredrik Paciuse loomingut ning Siiri Sisaski loomingut Tõnu Kõrvitsa seades.

Pühapäeval, 3. juulil esitavad mudilaskoorid laulupeol Annelii Traksi dirigeerimisel uue teosena Tauno Aintsi Jaan Pehki sõnadele loodud laulu “Kordamiseks“. Veel laulavad mudilaskoorid Arne Oidi, René Eespere, Alo Mattiiseni ja Jaak Johansoni loomingut.

Puhkpilliorkestri kavas on René Eespere uus teos “Dies Festus“, mida dirigeerib Avo Ots. Ott Kask on puhkpilliorkestrile kirjutanud loo “Puhu tuul” Liivi rahvaviisi “Pūt vējiņi” teemal. Uued on ka Tõnis Kõrvitsa seade Priit Pajusaare lauludest, mis pärinevad muusikalist “Detektiiv Lotte” (dirigent Hando Põldmäe, puhkpilliorkestrite liigijuht). Puhkpilliorkestrite kavast leiab ka Aadu Regi loomingut.

Lastekoori repertuaaris tuleb Maarja Soone dirigeerimisel esiettekandele Piret Rips-Laulu laul “Olles osa oma maast“, mille sõnade autor on Leelo Tungal. Kõlab ka Kristo Matsoni uus seade Meelika Hainsoo ja Kristjan Priksi loost “Kulla kutse” mille teksti autor on Anzori Barkalaja (dirigent Elo Üleoja). Lisaks laulab lastekoor Mart Saare loomingut ja eesti rahvalaulu.

Noorte sümfooniaorkestri esituses tuleb Lilyan Kaivi dirigeerimisel esiettekandele Tõnu KõrvitsaKaanon“. Risto Joost juhatab Margo Kõlari uut seadet tema enda Süidist nr. 3 filmist “Nimed marmortahvlil”. Noorte sümfooniaorkester esitab ka Eugen Kappi muusikat.

Koondorkester esitab Tonio Tamra värskeid seadeid rahvatantsudest. Dirigeerivad Hando Põldmäe ja Risto Joost.

Neidudekoor toob esiettekandele Aare KruusimäeIlusa rõõmu laulu“, mis valminud Leelo Tungla tekstile (dirigent Triin Koch). Raivo TammikkuÖölaulule” on uue seade teinud Erki Pehk (dirigent Toomas Voll). Neidudekoor esitab ka Veljo Tormise ja Piret Rips-Laulu teoseid.

Poistekoori esituses tulevad esiettekandele Erki Meisteri indiaani folkloori aineline “Taevatelgede laul” (dirigent Hirvo Surva) ning Priit PajusaareTulnukate laul“, mis loodud Aapo Ilvese sõnadele (dirigent Inrek Vijard). Uue seade on oma Ott Arderi ja Leelo Tungla sõnadega loost “Maateadus” teinud Rein Rannap, dirigeerib Lydia Rahula.

Noormeestekoor esitab Kadri Hundi uue rahvaluuleainelise laulu “Lauljaks loodud” Peeter Perensi esituses. Kavas on ka Pärt Uusbergi looming.

Poistekoor ja noormeestekoor üheskoos toovad Hirvo Surva dirigeerimisel esiettekandele Erki Meisteri teose “Tulesulased“.

Segakoori repertuaaris on mitmeid uusi seadeid: Ester MägiLaulikutele” (dirigent Ave Sopp), Rein RannapiRahu” (dirigent Veronika Portsmuth) ning Kristo Matsoni seade Karl-August Hermanni lauludest “Munamäe otsas” ja “Ilus oled, isamaa” (dirigent Ants Üleoja). Segakoor esitab ka Veljo Tormise muusikat.

Ka rokikoor rõhub uutele seadetele: Siim Aimla on teinud seaded Heini Vaikmaa loost “Mägede hääl” (dirigent Aarne Saluveer) ja Riho SibulaLiivimaa pastoraalist” (dirigent Siim Aimla), Tõnis Kõrvits on seadnud Tõnis Mägi loo “Ilus oled, isamaa” (dirigent Hirvo Surva).

Olav EhalaMaa ja ilm” kõlab ühendkooride esituses ka laulupeo lõpuosas 3. juulil (dirigent taas Veronika Portsmuth). Veel kõlab peo lõpus Ülo Vinteri, Gustav Ernesaksa, Karl-August Hermanni ning Jaak Johansoni muusika.