Erkki-Sven Tüür

Foto: Vallo Kruuser

Helilooja, EHL liige 1985. aastast
Sündinud 16.10.1959

www.erkkisven.com

Erkki-Sven Tüüri
muusika olemuslikumaid tunnusjooni on intensiivne energeetilis-transformatiivne mõõde, intuitiivne ja ratsionaalne lähenemine on sünteesitud orgaaniliseks terviksüsteemiks. Põhiosa Tüüri loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud üheksa sümfooniat, hulga teoseid sümfoonia- ja keelpilliorkestrile, kümme instrumentaalkontserti, kammerteoseid ja ooperi.

Erkki-Sven Tüür õppis löökpillimängu ja flööti G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis (1976–1980) ning kompositsiooni professor Jaan Räätsa juhendamisel Tallinna konservatooriumis (1980–1984). Ta on end täiendanud ka Lepo Sumera juures ning elektronmuusika alal Karlsruhes. 1979. aastal asutas Tüür progressiivrocki ansambli In spe, mille koosseisus oli helilooja, flötisti, klahvpillimängija ja lauljana tegev aastani 1983. Tüür on töötanud Heliloojate Liidus konsultandina (1983–1985) ja teatri Vanalinnastuudio muusikajuhina (1987–1990). Aastail 1989–1992 õpetas ta kompositsiooni Eesti Muusikaakadeemias (seni ainsaks õpilaseks Helena Tulve).

Alates 1992. aastast on Tüür vabakutseline helilooja, kelle teosed valmivad peamiselt nimekate välisinterpreetide ja -orkestrite tellimusel ning tulevad enamasti enne kodupublikuni jõudmist esiettekandele muusikamaailma suurtel lavadel. Tüüri heliteosed kõlavad regulaarselt üle maailma sümfooniaorkestrite kavades mainekates kontserdisaalides. Viimaste aastate loodu on heliloojalt tellitud näiteks järgmistelt orkestritelt: Orchestre de Paris, Wiener Symphoniker, Royal Concertgebouw Orchestra, London Philharmonic Orchestra. Korduvalt on ta olnud resideeruv helilooja tunnustatud rahvusvahelistel muusikafestivalidel ja pidanud loenguid oma muusikast erinevates kõrgkoolides (Princeton, Juilliard, New York University, Hochschule für Musik und Theater München jne).

Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused

Aastail 1991–2011 oli Erkki-Sven Tüür rahvusvahelise uue muusika festivali NYYD üks kunstilisi juhte, ta on ka Eesti Muusikaakadeemia audoktor. Ta on saanud kahel korral Eesti muusika aastapreemia (1987, 1988), EV kultuuripreemia (1997), Balti Assamblee kultuuripreemia (1998), kahel korral Suure Vankri preemia (1996, 1997), II klassi Valgetähe ordeni (2000), Eesti Muusikanõukogu aastapreemia (2003) ning kolmel korral Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia: 2003. aastal CD-albumi “Exodus” ja 2003. aasta loomingu eest; 2005. aastal NYYD festivalide korraldamise eest (koos Olari Eltsi, Madis Kolgi ja Tiiu Valperiga) ning 2007. aastal särava loomingulise aasta eest. 2009. aastal valiti Erkki-Sven Tüür aasta kodanikuks. 2014. aastal autasustati teda Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga klarnetikontserdi “Peregrinus ecstaticus” (“Ekstaatiline palverändur”) ja orkestriteose “De Profundis” eest. Klarnetikontsert „Peregrinus ecstaticus“ pälvis 2015. aastal ka Monaco Prints Pierre’i Fondi muusikapreemia. Samal aastal anti Tüürile Christoph ja Stephan Kaske Fondi preemia.

Erkki-Sven Tüüri teoseid kirjastab Edition Peters, ka Fennica Gehrman. Autoriplaate Tüüri muusikaga on andnud välja ECM, Ondine, Warner, EMI Virgin. Tüüri albumid “Magma” (Virgin Classics) ning Seitsmes sümfoonia/ Klaverikontsert (ECM) on olnud Gramophone Awardi nominendid. Album “Gesualdo” (ECM), millel ka Tüüri “Psalmoodia” ja “L’ombra della croce” on nomineeritud 59. Grammy’le (2017) kategoorias Best Classical Compendium.

Täiendavat infot leiab:

Erkki-Sven Tüür – Eesti Muusika Infokeskus