„LHV noor helilooja“

Eesti Muusikafondi ja Eesti Heliloojate Liidu korraldatud heliloomingu konkurss “Noor helilooja 2022” on suunatud kuni 22-aastastele noortele. Võistlustöid saab esitada kuni 11. märtsini. Finaalkontsert toimub 17. aprillil kell 16 Tartus Heino Elleri Muusikakooli (Lossi 15) Tubina saalis festivali Eesti Muusika Päevad 2022 raames. Konkurss toimub kahes vanuserühmas ning selle preemiafondi toetab LHV. 

Konkursi “Noor Helilooja” eesmärk on anda noortele muusikutele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Konkursi eelvooru esitatud töödest teeb oma valiku heliloojatest koosnev žürii koosseisus Maria Kõrvits, Märt-Matis Lill ja Ardo Ran Varres. Teise vooru pääsenud töid esitletakse elavas ettekandes lõppkontserdil ning nende põhjal valib žürii välja võitjad. Vanema vanuserühma parimatele pannakse LHV poolt välja rahalised preemiad – LHV Noor Helilooja 2022 I koht 1000 eurot, II koht 500 eurot ja III koht 300 eurot. Peavõiduga kaasneb võimalus luua uus teos festivalile Eesti Muusika Päevad. Žüriil on õigus jaotada rahalisi preemiaid ja heliloomingu tellimust ümber mitme võitja vahel. Noorema vanuserühma võitjaid tunnustatakse LHV tulevikulootuse preemiatega. Oma lemmiku valib ka koostööpartner Klassikaraadio, kes lõppkontserti vahendab ja salvestab.

“Noortele muusika loojatele on eneseleidmise tee sageli keeruline ja küsimusi täis. Võimalus kuulda oma muusikat professionaalse ansambli esituses juhtiva kodumaise nüüdismuusika festivali kavas on oluline osa õppimise protsessist. Kuna kompositsioon sünnib enamasti omaette olles, siis iga ette kantud teos aitab noorel astuda suure sammu edasi terviklikuma loomingulise tunnetuse poole,” kommenteerib konkursi eestvedaja, helilooja Age Veeroos.

Konkursi “Noor Helilooja 2021” võitsid Georg Jakob Salumäe nooremas ning Emiliya Borisova ja Margot Männik vanemas vanuserühmas.

Konkursi tingimused:

Konkurss viiakse läbi kahes vanuserühmas: kuni 16-aastased (k.a) ja 1722-aastased (k.a).

Osaleda võivad noored, ka konkursil varem osalenud ja auhinnatud autorid Eestist.

Konkursile saadetud teos peab olema 25 minutit pikk. Valikus on järgmised instrumendid: flööt, vioola, klaver, fagott ja kontrabass, mille hulgast noorema vanuserühma osalejad võivad kasutada 25 ja vanema vanuserühma osalejad 35 erinevat pilli.

NB! Üks autor võib esitada kuni kaks helitööd. Teoste ettekandmiseks finaalkontserdil moodustatakse Tartu muusikutest ja Heino Elleri Muusikakooli õpetajatest spetsiaalne ansambel. Elektroonikat ei ole võimalik kasutada.

Noodimaterjal (partituur/partiid) peab olema esitatud 11. märtsiks 2022 kl 23.59 läbi vastava elektroonilise vormi või postiga Eesti Heliloojate Liidu aadressil A. Lauteri 7c, Tallinn 10145 (märksõnaks “Noor helilooja 2022”). Soovi korral võib noodid ka ise EHL postkasti kohale tuua, kuid igal juhul peavad olema kõik postitused laekunud 11. märtsi õhtuks.

NB! Konkursi teoste anonüümse hindamise huvides ei tohi nootidel ega muul materjalil olla näha autori nimi. Andmete kogumiseks palume posti teel kätte toimetatud materjal varustada osavõtja märksõnaga ning lisada kinnises, sama märksõnaga ümbrikus helilooja andmed (nimi, e-post, telefoninumber, kool ja juhendaja, kui on). Elektrooniline osalemise ankeet on jagatud kaheks sektsiooniks, esimeses kogutakse osaleja andmed koos märksõnaga, teises lisatud anonüümne materjal (noot, soovi korral helifail).

I voorust finaali valitud teosed tehakse teatavaks hiljemalt 17. märtsil 2022 ning kuulutatakse välja Eesti Heliloojate Liidu ja Eesti Muusika Päevade kodulehel (www.helilooja.ee) ning Facebooki Loomelabori lehel.

II voor – konkursi finaal ja lõppkontsert toimub pühapäeval, 17. aprillil kell 16 Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis, festivali Eesti Muusika Päevad 2022 Tartu programmis.

Lisainfo:
Age Veeroos (56575806)
noorhelilooja@gmail.com
www.helilooja.ee/loomelabor/noor-helilooja

NB! Jälgi juba veebruaris ka infot Loomelabori suvekooli 2022 kohta!

MIKS OSALEDA?

  • Võimalus oma oskusi näidata, arendada ja proovile panna 
  • Leida uusi kasulikke kontakte ja oma loominguga silma paista
  • Võidu korral võimalus luua tellimusteos festivalile Eesti Muusika Päevad, mis kantakse ette professionaalsete Eestis tegutsevate muusikute poolt
  • Klassikaraadio eritunnustus

Ajalugu

Konkurss sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst aastal 2014, mil helilooja ja pedagoog Kristo Matson kureeris Viljandis toimunud suvekooli Loomelabor. Noortele suunatud heliloomingu töötoast tekkis vajadus anda andekatele noortele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Olgugi et loomine on isiklik protsess, vajab iga muusikuteed alustav noor võimalust omavaheliseks mõõduvõtmiseks ning kohta eneseteostuseks. Konkursiformaat on parim viis end tutvustada, proovile panna, kogemusi ammutada ja õppida. Osavõtt annab tõuke edasiseks loominguliseks tegevuseks ja motivatsiooniks. 

Esimese konkursi, aastal 2015 võitis Kristel Kolkanen, kes sai võimaluse komponeerida ansamblile Resonabilis. 2016. aasta konkursi võitja Karl Tipp`i uus teos 10` kanti ette Eesti Muusika Päevadel (EMP) 2017 Estonian Cello Ensemble esituses. 2017. aastal võitnud Gerta Raidma uudisteos tuli esiettekandele festivalil EMP 2018 Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

2018. aasta konkursi võidutöö autor Marta-Liisa Talvet õpib kompositsiooni Berliini Kunstide Ülikoolis. Tema teose kahele klarnetile esitasid Helena Tuuling ja Signe Sõmer festivalil EMP & ISCM World New Music Days 2019. Anna Margaret Noorhani, kes võitis konkursi 2019. aastal komponeeris teose soolovioolale, mis esitati 2021. aasta festivalil Balti Muusika Päevad.

Alates 2020. aastast toimub konkurs finaalkontsert Elleri Muusikakooli Tubina saalis Tartus, kus see on Eesti Muusika Päevade Tartu programmi osa. 2020. aasta võitja Kristo Klausi uudisteost saab kuulda festivalil EMP 2023. 2021. aastal toimus Noor Helilooja kahes vanuserühmas. Konkursi preemiafondi toetab LHV. Noorema vanuserühma võitis Georg Jakob Salumäe (LHV Tulevikulootus 2021) ning vanema vanuserühma esimene koht (LHV Noor Helilooja 2021) läks jagamisele Margot Männiku ja Emiliya Borisova vahel.