„LHV noor helilooja“

Konkurss “Noor Helilooja 2023” ootab helitöid

Eesti Muusikafondi ja Eesti Heliloojate Liidu korraldatud heliloomingu konkurss “Noor helilooja 2023” on suunatud kuni 22-aastastele noortele. Võistlustöid saab esitada kuni 26. märtsini. Finaalkontsert toimub 6. mail kell 16 Tartus Heino Elleri Muusikakooli (Lossi 15) Tubina saalis festivali Eesti Muusika Päevad 2023 kavas.

Konkurss toimub kahes vanuserühmas ning selle preemiafondi toetab LHV.

“Noor Helilooja” eesmärk on anda noortele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Konkursi eelvooru esitatud töödest teeb oma valiku heliloojatest koosnev žürii koosseisus Malle Maltis, Einike Leppik ja Andrus Kallastu. Teise vooru pääsenud tööd kannab finaalkontserdil ette konkursiks ellu kutsutud neljaliikmeline ansambel. Ettekannete põhjal valib žürii välja võitjad. Vanema vanuserühma parimatele paneb LHV välja rahalised preemiad – LHV Noor Helilooja 2023 I koht 1000 eurot, II koht 500 eurot ja III koht 300 eurot. Peavõiduga kaasneb võimalus luua uus teos festivalile Eesti Muusika Päevad. Noorema vanuserühma võitjaid tunnustatakse LHV tulevikulootuse preemiatega. Žüriil on õigus jagada preemiat mitme võitja vahel või jätta mingi preemia välja andmata.

“Iga-aastane konkurss toimub üheksandat korda. Noortele annab see hea võimaluse kuulda oma muusikat professionaalsete mängijate esituses. Lihvida ja vormistada ideid ning osaleda prooviprotsessis on oluline osa heliloomingu õppimisel. Noore helilooja eneseleidmise tee võib olla käänuline ja küsimusi täis ning iga ette kantud teos aitab suure sammu edasi terviklikuma tunnetuse poole,” kommenteerib konkursi eestvedaja, helilooja Age Veeroos.

Konkursi “Noor Helilooja 2022” võitsid Selina Feklina nooremas ning ​​Érik Rauk ja Patrik Sebastian Unt vanemas vanuserühmas.

 

Konkursi tingimused:

Konkursile laekunud töid hinnatakse kahes vanuserühmas: kuni 15-aastased (k.a) ja 1622-aastased (k.a). Osaleda võivad kõik noored muusika loojad Eestist, sh need, kes on varasematel konkursidel osalenud ja auhinna pälvinud.

Konkursile saadetud teos peab olema 36 minutit pikk. Valikus on neljaliikmeline ansambel koosseisus: klarnet/bassklarnet, viiul, klaver ja tšello. Teoses võib kasutada nii klarnetit kui bassklarnetit, kuid seda mängib üks mängija, kes peab loo sees jõudma seda vahetada. Nooremal vanuserühmal tuleb kirjutada vähemalt kahele erinevale instrumendile. Vanem vanuserühm peab kasutama kolme erinevat, nende hulgas ka klarnetit (ja/või bassklarnetit).

Vt. materjali bassklarneti kohta siit. NB! Üks autor võib esitada kuni kaks helitööd.

Noodimaterjal (partituur/partiid) peab olema esitatud 26. märtsiks 2023 kl 23.59 läbi vastava elektroonilise vormi  või postiga Eesti Heliloojate Liidu aadressil A. Lauteri 7c, Tallinn 10145 (märksõnaks “Noor helilooja 2023”). Soovi korral võib noodid ka ise EHL postkasti kohale tuua, kuid igal juhul peavad olema kõik postitused laekunud 26. märtsi õhtuks.

NB! Konkursi teoste anonüümse hindamise huvides ei tohi nootidel ega muul materjalil olla näha autori nimi. Andmete kogumiseks palume posti teel kätte toimetatud materjal varustada osavõtja märksõnaga ning lisada kinnises, sama märksõnaga ümbrikus helilooja andmed (nimi, e-post, telefoninumber, kool ja juhendaja, kui on). Elektrooniline osalemise ankeet on jagatud kaheks sektsiooniks, esimeses kogutakse osaleja andmed koos märksõnaga, teises lisatud anonüümne materjal (noot, soovi korral helifail).

I voorust finaali valitud teosed tehakse teatavaks hiljemalt 3. aprillil 2023 ning kuulutatakse välja Eesti Heliloojate Liidu ja Eesti Muusika Päevade kodulehel ning Facebooki Loomelabori lehel.

II voor – konkursi finaal ja lõppkontsert toimub pühapäeval, 6. mail kell 16 Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis, festivali Eesti Muusika Päevad 2023 Tartu programmis.

 

MIKS OSALEDA?

  • Võimalus oma oskusi näidata, arendada ja proovile panna 
  • Leida uusi kasulikke kontakte ja oma loominguga silma paista
  • Võidu korral võimalus luua tellimusteos festivalile Eesti Muusika Päevad, mis kantakse ette professionaalsete Eestis tegutsevate muusikute poolt
  • Klassikaraadio eritunnustus

Ajalugu

Konkurss sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst aastal 2014, mil helilooja ja pedagoog Kristo Matson kureeris Viljandis toimunud suvekooli Loomelabor. Noortele suunatud heliloomingu töötoast tekkis vajadus anda andekatele noortele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Olgugi et loomine on isiklik protsess, vajab iga muusikuteed alustav noor võimalust omavaheliseks mõõduvõtmiseks ning kohta eneseteostuseks. Konkursiformaat on parim viis end tutvustada, proovile panna, kogemusi ammutada ja õppida. Osavõtt annab tõuke edasiseks loominguliseks tegevuseks ja motivatsiooniks. 

Esimese konkursi, aastal 2015 võitis Kristel Kolkanen, kes sai võimaluse komponeerida ansamblile Resonabilis. 2016. aasta konkursi võitja Karl Tipp`i uus teos 10` kanti ette Eesti Muusika Päevadel (EMP) 2017 Estonian Cello Ensemble esituses. 2017. aastal võitnud Gerta Raidma uudisteos tuli esiettekandele festivalil EMP 2018 Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

2018. aasta konkursi võidutöö autor Marta-Liisa Talvet õpib kompositsiooni Berliini Kunstide Ülikoolis. Tema teose kahele klarnetile esitasid Helena Tuuling ja Signe Sõmer festivalil EMP & ISCM World New Music Days 2019. Anna Margaret Noorhani, kes võitis konkursi 2019. aastal komponeeris teose soolovioolale, mis esitati 2021. aasta festivalil Balti Muusika Päevad.

Alates 2020. aastast toimub konkurs finaalkontsert Elleri Muusikakooli Tubina saalis Tartus, kus see on Eesti Muusika Päevade Tartu programmi osa. 2020. aasta võitja Kristo Klausi uudisteost saab kuulda festivalil EMP 2023. 2021. aastal toimus Noor Helilooja kahes vanuserühmas. Konkursi preemiafondi toetab LHV. Noorema vanuserühma võitis Georg Jakob Salumäe (LHV Tulevikulootus 2021) ning vanema vanuserühma esimene koht (LHV Noor Helilooja 2021) läks jagamisele Margot Männiku ja Emiliya Borisova vahel. 2022. aastal võitsid Selina Feklina nooremas ning ​​Érik Rauk ja Patrik Sebastian Unt vanemas vanuserühmas.

Lisainfo:
Age Veeroos (56575806)
noorhelilooja@gmail.com