„LHV noor helilooja“

Konkurss “Noor Helilooja 2024” ootab helitöid

10-ndat korda toimuv heliloomingu konkurss “Noor helilooja” ootab uusi heliteoseid. Osalema on oodatud kuni 22-aastased noored heliloojad ning võistlustöid saab esitada kuni 18. märtsini. Finaalkontsert toimub 27. aprillil kell 15.30 Tartus Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis. Konkurss toimub kahes vanuserühmas ning selle preemiafondi toetab LHV. Konkursi korraldaja on Eesti Muusikafond.

Konkursi eesmärk on anda noortele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Konkursi eelvooru esitatud töödest teeb oma valiku heliloojatest koosnev žürii. Žürii koosseis avalikustatakse peale 18. märtsi, kui kõik võistlustööd on saabunud. Teise vooru pääsenud tööd kantakse ette finaalkontserdil just selleks korraks kokku kutsutud ansambli poolt: Jorma Toots (klaver), Kristin Müürsepp (flööt ja piccolo) ja Gertrud Jeffrei (Leopard) (löökpillid). Ettekannete põhjal valib žürii välja võitjad. Konkursi preemiafondi toetab LHV ja vanema vanusegrupi peavõit on 1000 eurot. Konkursi võiduga kaasneb võimalus luua uus teos festivalile Eesti Muusika Päevad. Konkursi korraldamise koostööpartnerid on H. Elleri Muusikakool, Klassikaraadio, Eesti Muusika Päevad. Auhinnad panevad välja veel ERSO ja Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT.

“Konkurss noortele heliloojatele võiks olla stiimuliks, et oma ideed ära vormistada ja need ka kuuldavaks teha. “Inspiratsioon tabab neid, kes kõvasti pingutavad” – see moto on saatnud heliloomingu pedagooge läbi ajastute. Muusika loomine ja vastav käsitööoskus saavad mu meelest kiirenduse just praktilise töö käigus, nõnda ei jäägi muud üle kui soovida fantaasiarikkaid ideid ja parimat võimalikku teostust,” kommenteerib konkursi kunstiline juht helilooja Ardo Ran Varres.

Konkursi “Noor Helilooja 2023” võitsid Carola Mosca nooremas ning ​​Brenda Pärtel ja Georg Jakob Salumäe vanemas vanuserühmas.

Konkursi tingimused:

Konkursile laekunud töid hinnatakse kahes vanuserühmas: 

kuni 16-aastased (k.a) ja 1722-aastased (k.a). Osaleda võivad kõik noored muusika loojad Eestist, sh need, kes on varasematel konkursidel osalenud ja auhinna pälvinud.

Teose tingimused:

Konkursile saadetud teos peab olema 35 minutit pikk. Valikus on ansambel koosseisus: klaver, löökriistad, flööt ja piccolo.

Klaverit ei saa prepareerida.

Nii flööti kui piccolot  mängib üks mängija, kes peab loo sees jõudma instrumenti  vahetada.

Löökpillide valik:

 1. Ksülofon (3.5 oktavit)
 2. Kellamäng (2.5 oktavit)
 3. Väike trumm (1)
 4. Congad (2)
 5. Bongod (1)
 6. Triangel (1)
 7. Tamburiin (nahaga või ilma nahata)
 8. Taldrikud (statiivi peal, max. 2, kõrgema/madalama kõlaga)
 9. Tam-tamm (1)
 10. Bass trumm (1)

Löökpillide partiid mängib 1 mängija. Kasutada maksimaalselt 4 instrumenti teose kohta.

NÄIDIS jaotus:

1 plaatpill (ksülofon või kellamäng) + väike trumm VÕI congad/bongod + taldrikud VÕI tamtam + triangel/tamburiin. 

NB! Instrumentide vahetamise jaoks peab olema piisav arv takte, et ühelt pillilt teisele liikumine ja vajadusel pulkade vahetamine oleks realistlik. 

 

Nooremal vanuserühmal tuleb kirjutada vähemalt kahele erinevale instrumendile. Vanema vanuserühma teosesse peavad olema kaasatud kõik kolm instrumentalisti.

Üks autor võib esitada kuni kaks helitööd.

Noodimaterjal (partituur/partiid) tuleb esitada 18. märtsiks 2024.a. kl 23.59 läbi vastava elektroonilise vormi.  

NB! Konkursi teoste anonüümse hindamise huvides ei tohi nootidel ega muul üleslaetaval materjalil olla näha autori nimi. 

Elektrooniline osalemise ankeet on jagatud kaheks sektsiooniks, esimeses kogutakse osaleja andmed koos märksõnaga, teises osas noodimaterjal.

 

I voorust finaali valitud teosed tehakse teatavaks hiljemalt 3. aprillil 2024 ning kuulutatakse välja Eesti Heliloojate Liidu kodulehel (www.helilooja.ee) ning Facebooki Loomelabori lehel.

II voor – konkursi finaal ja lõppkontsert toimub laupäeval 27. aprillil kell 16 Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis.

 

MIKS OSALEDA?

 • Võimalus oma oskusi näidata, arendada ja proovile panna 
 • Leida uusi kasulikke kontakte ja oma loominguga silma paista
 • LHV preemia
 • Klassikaraadio eritunnustus
 • Võidu korral võimalus luua tellimusteos festivalile Eesti Muusika Päevad, mis kantakse ette professionaalsete Eestis tegutsevate muusikute poolt

 

Ajalugu

Konkurss sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst aastal 2014, mil helilooja ja pedagoog Kristo Matson kureeris Viljandis toimunud suvekooli Loomelabor. Noortele suunatud heliloomingu töötoast tekkis vajadus anda andekatele noortele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Olgugi et loomine on isiklik protsess, vajab iga muusikuteed alustav noor võimalust omavaheliseks mõõduvõtmiseks ning kohta eneseteostuseks. Konkursiformaat on parim viis end tutvustada, proovile panna, kogemusi ammutada ja õppida. Osavõtt annab tõuke edasiseks loominguliseks tegevuseks ja motivatsiooniks. 

Esimese konkursi, aastal 2015 võitis Kristel Kolkanen, kes sai võimaluse komponeerida ansamblile Resonabilis. 2016. aasta konkursi võitja Karl Tipp`i uus teos 10` kanti ette Eesti Muusika Päevadel (EMP) 2017 Estonian Cello Ensemble esituses. 2017. aastal võitnud Gerta Raidma uudisteos tuli esiettekandele festivalil EMP 2018 Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

2018. aasta konkursi võidutöö autor Marta-Liisa Talvet õpib kompositsiooni Berliini Kunstide Ülikoolis. Tema teose kahele klarnetile esitasid Helena Tuuling ja Signe Sõmer festivalil EMP & ISCM World New Music Days 2019. Anna Margaret Noorhani, kes võitis konkursi 2019. aastal komponeeris teose soolovioolale, mis esitati 2021. aasta festivalil Balti Muusika Päevad.

Alates 2020. aastast toimub konkurs finaalkontsert Elleri Muusikakooli Tubina saalis Tartus, kus see on Eesti Muusika Päevade Tartu programmi osa. 2020. aasta võitja Kristo Klausi uudisteost saab kuulda festivalil EMP 2023. 2021. aastal toimus Noor Helilooja kahes vanuserühmas. Konkursi preemiafondi toetab LHV. Noorema vanuserühma võitis Georg Jakob Salumäe (LHV Tulevikulootus 2021) ning vanema vanuserühma esimene koht (LHV Noor Helilooja 2021) läks jagamisele Margot Männiku ja Emiliya Borisova vahel. 2022. aastal võitsid Selina Feklina nooremas ning ​​Érik Rauk ja Patrik Sebastian Unt vanemas vanuserühmas. Konkursi “Noor Helilooja 2023” võitsid Carola Mosca nooremas ning ​​Brenda Pärtel ja Georg Jakob Salumäe vanemas vanuserühmas.

Lisainfo:
Marge Raun (5256252)
noorhelilooja@gmail.com
www.helilooja.ee/loomelabor/lhv-noor-helilooja/