„LHV noor helilooja“

Eesti Muusikafondi ja Eesti Heliloojate Liidu korraldatav heliloomingu konkurss „LHV noor helilooja“ on suunatud kuni 25-aastastele noortele ja toimub 2021. aasta kevadel juba seitsmendat korda. Võistlustöid saab esitada kuni 7. märtsini. Teine voor finaalkontserdiga toimub 24. aprillil kell 16 Tartus Heino Elleri Muusikakooli (Lossi 15) Tubina saalis festivali Balti Muusika Päevad & Eesti Muusika Päevad 2021 raames.

Konkursi eesmärk on anda noortele muusikutele võimalus tutvustada oma loomingut laiemale publikule ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Konkursi eelvooru esitatud töödest teeb oma valiku heliloojatest koosnev žürii koosseisus Elis Hallik, Ülo Krigul ja Alo Põldmäe. Teise vooru pääsenud töid esitletakse elavas ettekandes lõppkontserdil ning nende põhjal valib žürii välja võitjad.

Preemiafondi toetab LHV.

Vanema vanuserühma parimatele pannakse välja rahalised preemiad – I koht 1000 eurot, II koht 500 eurot ja III koht 300 eurot. Peavõiduga kaasneb võimalus luua uus teos festivalile Eesti Muusika Päevad. Noorema vanuserühma võitjaid autasustatakse. Žüriil on õigus jaotada rahalisi preemiaid ja heliloomingu tellimust ümber mitme võitja vahel. Oma lemmiku valib ka koostööpartner Klassikaraadio, kes lõppkontserti vahendab ja salvestab.

“Noortele muusika loojatele on eneseleidmise tee sageli keeruline ja küsimusi täis. Kuna kompositsioon sünnib enamasti paberil ja omaette olles, siis on alati kasulik kuulda, kuidas kirja pandud ideed kõlavad. Iga ette kantud teos aitab noorel astuda suure sammu edasi terviklikuma loomingulise tunnetuse poole. Võimalus kuulda oma muusikat juhtiva kodumaise nüüdismuusika festivali kavas hea ansambli esituses ning jagada kogemusi teiste noortega on kindlasti oluline osa õppimise protsessist,” kommenteerib konkursi eestvedaja, helilooja Age Veeroos.

Konkursi senised võitjad on Kristel Kolkanen, Karl Tipp, Gerta Raidma, Marta-Liisa Talvet, Anna-Margret Noorhani ja Kristo Klaus.


Konkursi tingimused:
Konkurss viiakse läbi kahes vanuserühmas: esimeses kuni 16-aastased (k.a) ja teises 17–25-aastased (k.a) autorid. Osaleda võivad noored autorid Eestist.

Konkursile saadetud teos peab olema 2–5 minutit pikk. Valikus on järgmised instrumendid: viiul, klarnet, kontrabass, löökpillid ja klaver, mille hulgast noorema vanuserühma osalejad võivad kasutada 1–5 ja vanema vanuserühma osalejad 2–5 erinevat pilli. Löökpillimängijaid on üks ning kasutada võib kuni maksimaalselt kolme erinevat löökpilli – täpset nimekirja vaata siit.

NB! Üks autor võib esitada kuni kaks helitööd. Teoste ettekandmiseks finaalkontserdil moodustatakse Tartu muusikutest ja Heino Elleri Muusikakooli õpetajatest spetsiaalne ansambel. Elektroonikat ei ole võimalik kasutada.
Noodimaterjal tuleb esitada 7. märtsiks 2021 kl 23.59 kas vastava elektroonilise vormi abil või postiga Eesti Heliloojate Liidu aadressil A. Lauteri 7c, Tallinn 10145 (märksõnaks „LHV noor helilooja 2021“). Soovi korral võib noodid ka ise nimetatud aadressile postkasti kohale tuua, kuid igal juhul peavad olema kõik postitused laekunud 7. märtsi õhtuks. Noodimaterjalile võib lisada ka helifaili.

NB! Konkursi teoste anonüümse hindamise huvides ei tohi nootidel ega muul materjalil olla näha autori nimi. Andmete kogumiseks palume posti teel kätte toimetatud materjal varustada osavõtja märksõnaga ning lisada kinnises, sama märksõnaga ümbrikus helilooja andmed (nimi, e-post, kontakttelefoni number, kool ja juhendaja, kui on). Elektrooniline osalemise ankeet on jagatud kaheks sektsiooniks, esimeses kogutakse osaleja andmed koos märksõnaga, teises lisatud materjal (noot, soovi korral helifail).

I voorust finaali valitud teosed tehakse teatavaks 15. märtsil 2021 ning kuulutatakse välja Eesti Heliloojate Liidu ja Eesti Muusika Päevade kodulehel (www.helilooja.ee) ning Facebooki Loomelabori lehel.
II voor – konkursi finaal ja lõppkontsert toimub laupäeval, 24. aprillil kell 16 Tartus, Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis, festivali Balti Muusika Päevad & Eesti Muusika Päevad 2021 Tartu programmi osana.

Lisainfo:
Age Veeroos (56575806)
noorhelilooja@gmail.com

NB! Jälgi juba jaanuaris ka infot Loomelabori suvekooli 2021 ja eufooniumi projekti kohta!

MIKS OSALEDA?

  • Võimalus oma oskusi näidata, arendada ja proovile panna 
  • Leida uusi kasulikke kontakte ja oma loominguga silma paista
  • Võidu korral võimalus luua tellimusteos festivalile Eesti Muusika Päevad, mis kantakse ette professionaalsete Eestis tegutsevate muusikute poolt
  • Klassikaraadio eritunnustus

Ajalugu

Konkurss sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst aastal 2014, mil helilooja ja pedagoog Kristo Matson kureeris Viljandis toimunud suvekooli Loomelabor. Noortele suunatud heliloomingu töötoast tekkis vajadus anda andekatele noortele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Olgugi et loomine on isiklik protsess, vajab iga muusikuteed alustav noor võimalust omavaheliseks mõõduvõtmiseks ning kohta eneseteostuseks. Konkursiformaat on parim viis end tutvustada, proovile panna, kogemusi ammutada ja õppida. Osavõtt annab tõuke edasiseks loominguliseks tegevuseks ja motivatsiooniks. 

Konkursi senised võitjad Kristel Kolkanen ja Karl Tipp on saavutanud konkursijärgselt märkimisväärseid tulemusi, saades vaatamata oma noorele eale teoste tellimusi ka professionaalsetelt kollektiividelt (Kolkanen – Resonabilis; Tipp – Estonian Cello Ensemble).

2016. aasta konkursi võitja Karl Tipp`i uudisteos 10` kanti ette 2017.a. Eesti Muusika Päevade põhiprogrammis Estonian Cello Ensemble esituses. 2017. aasta konkursi võitnud Gerta Raidma uudisteos tuli esiettekandele Eesti Muusika Päevad 2018 põhiprogrammis Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

2018. aasta võidutööks oli “Kirjutan su nime” tšellole, klaverile ja elektroonikale, mille autor Marta-Liisa Talvet õpib semiootikat Tartu Ülikoolis, on lõpetanud H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli kompositsiooni erialal ning õpib käesolevast aastast ka Berliini Kunstide Ülikoolis. Festivaliks Eesti Muusika Päevad & ISCM World New Music Days 2019 kirjutas ta teose kahele klarnetile, mille esitavad Helena Tuuling ja Signe Sõmer. 2019. aasta konkursi võitja Anna Margaret Noorhani teos soolovioolale tuleb esitamisele 2021. aasta festivalil Balti Muusika Päevad.