Robert Jürjendal

Foto: Aleksander Ivaškevitš

Kitarrist, helilooja ja pedagoog, EHL liige 2012. aastast
Sündinud 10.01.1966

robirohi@gmail.com

Robert Jürjendal õppis 1981–1985 G. Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis klassikalist kitarri ning fakultatiiverialana kompositsiooni helilooja Anti Marguste juures.
2011. aastal omandas ta bakalaureusekraadi koolimuusika erialal Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. Alates 1992. aastast on ta osa võtnud kolmel korral inglise kitarristi ja pedagoogi Robert Frippi Guitar Craft kursustest ja turneest The Berlin Guitar Ensemble koosseisus Saksamaal.

1993 loodi tema eestvedamisel ansambel Weekend Guitar Trio (Robert Jürjendal / Mart Soo / Tõnis Leemets), millele Jürjendal on kirjutanud ja arranžeerinud suurema osa oma ansamblimuusikast. 1995 aastal saavutas Weekend Guitar Trio Šveitšis Lausanne’i kitarrkonkursil I preemia. Ansambel on välja andnud 7 CD-plaati. Weekend Guitar Trio on teinud koostööd ka koos gregooriuse koraali viljeleva ansambliga Vox Clamantis ja mitmete välisartistidega (Toyah Willcox, Jan Bang, Petras Vishnauskas jne). 2005 pälvis Weekend Guitar Trio Eesti Kultuurkapitali aastapreemia kontserttegevuse eest Eestis ja välismaal.

Nii kitarristi, helilooja kui ka produtsendina on Robert Jürjendal osalenud rohkem kui kolmekümne CD-plaadi valmimisel. Tema koostööpartneriteks on läbi aastate olnud Tõnis Mägi (Tõnis Mägi & 777, Arvo Urb (Fragile) Riho Sibul, Ain Agan, Kärt Johanson, Henn Rebane, Siiri Sisask, Jaak Tuksam, Sofia Joons (Strand Rand), Indrek Patte (Linnutee), David Rothenberg (USA), John Wieczorek (USA), Petri Kuljuntausta (Soome) Nadia Utkina (Udmurtia), Toyah Willcox (UK), Markus Reuter (Austria) Tim Bowness (UK), Peter Chilvers (UK), Andi Pupato (Shveits), Jan Bang (Norra) jpt.

2007. aasta kevadel alustas Robert Jürjendal uut projekti UMA koos corno da caccia solisti Aleksei Saksiga, kellega koos esines Londoni Jazz Festivalil 2009. Ansambel UMA on teinud koostööd ja salvestanud koos mainekate lääne muusikutega nagu Andi Pupato (Nick Bärtsch Ronin), Markus Reuter ( Tuner, Stickmen), Tim Bowness (No-Man). Koos inglise muusikute Tim Bownessi ja Peter Chilversiga moodustati 2011. aastal ansambel Slow Electric.
Robert Jürjendal on esinenud muusikafestivalidel USA-s, Inglismaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Soomes, Rootsis, Norras, Moldovas, Venemaal jm. Alates 2012. aasta kevadest on UMA koostööpartneriks olnud laulja Iris Oja.

Käesoleval ajal on Robert Jürjendal aktiivselt tegutsev vabakutseline helilooja ja muusik. Aastal 2011 alustas ta õpinguid Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia magistratuuris. Muusikaõppejõuna töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Viljandi Kultuuriakadeemias. Robert Jürjendal on Eesti Jazziliidu ja Eesti Kitarriseltsi liige ning kuulub Viljandi Kitarrifestivali töötoimkonda.

Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused:

Robert Jürjendalilt on tellitud teoseid soolokitarrile ja häälele, keelpillikvartetile, kahele klavessiinile, plokkflöötidele, kitarrikvartetile, kammerorkestrile, RAM-ile ja erinevatele ansamblikoosseisudele. 1997 sai ta Eesti Kitarriseltsi preemia parima soolopala eest („Mälestusi suvest – sügisprelüüd“).

Aastal 2012 alustas Robert Jürjendal oma esimese sooloplaadi salvestamist. Plaadil teeb mitmete külalismuusikute seas kaasa ka inglise avangardmuusik ja flötist Geoff Leigh (Henry Cow). Aastal 2011 alustas Robert Jürjendal oma akadeemilise kammermuusika plaadi salvestamist ja koostamist. Plaadil teevad kaasa Ene Nael, Imbi Tarum, Aleksei Saks, Madis Metsamart, Heiki Mätlik, Terje Terasmaa, Arvo Leibur ja mitmed teised eesti interpreedid.

Ta on kirjutanud muusikat mitmetele teatrilavastustele – „Elvis oli kapis“ (lav. Aare Toikka), „Kähku igavikku“, „Lahuselu“ (lav. Roman Baskin), loodusfilmidele – „Sundasunik“ (rež. Rein Maran), „Rannaniitude laulud“ (rež. Ago Ruus), lühifilmidele – „Igatsus” (rež. S. Cute, USA), „Teispool vihma“ (rež. Margus Paju) ning antropoloogilistele filmidele – „Black With Red”, “Lanswood gardens” (rež. Pawel Kuczynski, Poola), „Inimese mõõt” („Measure Of Man“, rež. M. Kõrver).

Eesti Rahvusringhääling valis Jürjendali Aasta Muusikuks 2016.

Täiendavat infot leiab:

Eesti Muusika Infokeskus
Robert Jürjendal – Jazzliit
Robert Jürjendal – filmmusic.ee
Robert Jürjendal – soundcloud.com
Robert Jürjendal – myspace.com