Helilooja, dirigent ja festivalikorraldaja, EHL liige 2002. aastastSündinud 17.04.1967
Kallastu, Andrus tegutseb alates 2000. aastast vabakutselise helilooja ja dirigendina. Ta on tuntud ka kui aktiivne kontserdielu organiseerija, erinevate projektide kunstiline juht ja produtsent ning mitmete festivalide algataja ja eestvedaja.
Aastatel 1988–1994 ja 1998–1999 tegutses Andrus Kallastu Pärnu Nüüdismuusika Päevade kunstilise juhina ning alates 2003. aastast on ta olnud festivali peakorraldaja. Alates 1993. aastast juhib ta Pärnu Ooperi tegevust ja 2007. aastast tegutseb tema juhtimisel kontseptuaalne muusikateatriansambel Repoo Ensemble. Andrus Kallastu on Eesti Arnold Schönbergi Ühingu üks asutajaliikmetest, aastatel 1992–1994 oli ta ühingu juhatuse esimees, alates 2003. aastast juhatuse liige. 2006. aastast alates toimub Helsingis tema eestvedamisel eesti muusika foorum EMF Helsinki, mis pakub soome muusikaüldsusele võimaluse tutvuda põhjalikumalt eesti muusikaga ja mille eesmärgiks on edendada eesti ja soome muusikute koostööd. Koos organist Vivika Oksaneniga asutas ta 2000. aastal erinevate alade professionaalseid kunstnikke ühendava rahvusvahelise töörühma Church Composition Group. Seoses helilooja 40. sünnipäeva tähistamisega sai 2007. aastal alguse Kallastu Festival.
Andrus Kallastu alustas muusikaõpinguid Pärnu Muusikakoolis klaveri erialal Maimu Partsi juures. Aastatel 1985–1990 õppis ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis koorijuhtimist professor Olev Oja klassis ja kompositsiooni Eino Tambergi juhendamisel. Aastatel 1991–1999 õppis ta Helsingis Sibeliuse Akadeemias orkestridirigeerimist (prof. Jorma Panula, prof. Ilja Musin, prof. Eri Klas), kompositsiooni (prof. Paavo Heininen, Olli Kortekangas, Erkki Jokinen), laulmist (Matti Pelo) ja muusikateooriat (Tapani Länsiö, Hannu Apajalahti, prof. Marcus Castrén, prof. Lauri Suurpää). 1999. aastal omandas ta Sibeliuse Akadeemias magistrikraadi orkestridirigeerimise erialal ning 2000. aastate algul õppis muusikateadust Helsingi Ülikoolis.
Andrus Kallastu mitmekülgse tegevuse hulka on kuulunud ka näiteks tegutsemine Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkestri dirigendina (1990–1991) ja vabakutselise lauljana Soome Raadio Kammerkooris (1997–2004) ja Aix-en-Provence’i ooperifestivalil (2004). 1980. aastate lõpus kuulus ta eksperimentaalse muusika ansambli GROTEST koosseisu. 1990 oli ta Tallinna Konservatooriumi väljaande “Scripta Musicalia” toimetaja ja kuni tänaseni tegutseb kirjastuse ”Scripta Musicalia” kaastöötaja ja nõunikuna. Tema tekste ja tõlkeid on ilmunud “Scripta Musicalia” ja ajakirja “Teater. Muusika. Kino” väljaannetes. Samuti teeb ta aktiivselt kaastööd veebientsüklopeediale “Vikipeedia”.
Andrus Kallastu loomingu võib jagada kahte stiiliperioodi. Suurem osa konservatooriumi päevil (1985–1990) kirjutatud teostest on tolle aja eesti muusikale omases neoklassitsistlikus vaimus ja kannavad modaalse mõtlemise mõjutusi. Murranguline 1990. aasta oluliste sündmustega nii eesti ühiskonnas kui ka isiklikus elus tõi Kallastu loomingusse pöörde. Sel kümnendil tegeles ta intensiivselt Arnold Schönbergi ja tema koolkonna heliloojate muusikaga ning sai tugevaid mõjutusi Helsingis õppides. Esimesed uues vaimus teosed valmisid 1990. aastate lõpupoole. Neid iseloomustab seriaalne tekstuur, väljatehnika, muusikalise heli ning müra piire kompav kõla. Mitmed Kallastu teosed kõnelevad huvist muusika ja erinevate kunstiliikide ühendamise ning performance’i vastu.
Andrus Kallastu muusika on lisaks eelmainitud festivalidele kõlanud veel Eesti Muusika Päevadel, Pärnu David Oistrahhi Festivalil ja Eesti Noorte Heliloojate Festivalil, festivalidel “Viiulimängud” ja “Klaaspärlimäng” ning mitmel pool Soomes. Aastal 2005 tuli Pariisis esiettekandele multimeediakompositioon “Atemlos”.
Tema muusikat on esitanud organistid Toomas Trass, Vivika Oksanen ja Markku Mäkinen, tšellist Bartosz Koziak ning tšellist ja tenor Heikki Kulo, pianistid Ville Matvejeff ja Maimu Parts, baritonid Jorma Falck, Jürgen Michael Keitel ja Timo Lipponen, viola da gamba mängija Mika Suihkonen, viiuldajad Mati Uffert ja Mikk Murdvee, metsosopranid Susanna Tollet ja Leili Tammel, sopranid Anna Heiskanen ja Kai Kallastu, flötistid Monika Mattiesen ja Leonora Palu, Repoo Ensemble, Pärnu Linnaorkester, Eesti Raadio Segakoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.
Täiendavat infot leiab: