Lauri Jõeleht

Helilooja, EHL liige 2002. aastast
Sündinud 14.12.1974

Eesti Muusika Infokeskus

Lauri Jõeleht lõpetas 1996. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli kitarri erialal Tiit Petersoni juures ning täiendas end seejärel (1996-1997) Barcelona Konservatooriumis José Luis Lopategui klassis. 2001. aastal lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal professor Eino Tambergi ja Helena Tulve juhendamisel ning 2003. aastal omandas samas magistrikraadi, erialaõpetajateks Helena Tulve ja Toivo Tulev. Alates 1996. aastast on Lauri Jõeleht töötanud  kitarriõpetajana. Praegu õpetab Vanalinna Hariduskolleegiumis ja Pirita Kitarri- ja Viiulistuudios. Tema õpilased on saavutanud auhinnalisi kohti vabariiklikel ja rahvusvahelistel kitarrikonkurssidel. Jõeleht on Eesti Kitarriseltsi liige alates 1999. a. Alates 2014.a. töötab EMTA-s interpretatsioonipedagoogika osakonnas lektorina.

Lauri Jõeleht on loonud kammer- ja orkestrimuusikat ning liturgilist muusikat. Olulisel kohal helilooja loomingu hulgas on kooriteosed, mille valmimisele on kaasa aidanud nimekad Eesti vokaalkollektiivid: Vox Clamantis, Heinavanker, Orthodox Singers, Linnamuusikud, Voces Musicales. Ta on olnud enamuse oma kitarriteoste esmaesitaja. Lisaks on Jõelehe teoseid esitanud Ensemble Voces Musicales, Reval Ensemble, Collegium Consonante, Una Corda, Ensemble Ars Nova (Rootsi).

Viimasel aastakümnel on kirjutanud palju sooloteoseid, mida on mitmed interpreedid ka korduvalt esitanud. Vioolamängija Garth Knox on esitanud teost “Chant Harmonique” Eestis, Hispaanias, Saksamaal ja Inglismaal. Oboe sooloteost “Ampla” on esitanud oboemängijad Kalev Kuljus, Heli Ernits ja Riivo Kallasmaa. Akordionist Külli Kudu tellimisel on valminud 2 sooloteost ja Akordionikontsert. Kitarriteoseid on esitanud kitarristid Stefan Östersjö, Kirill Ogorodnikov ja Kristo Käo. Tema looming on kõlanud festivalidel “Nyyd”, “Trialogos”, “Eesti muusika päevad”, Eesti Noorte Heliloojate Festivalil ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestivalil.

Jõelehe teos “Loobumus” võitis 2003. aastal Eesti Kitarriseltsi korraldatud klassikalise kitarri sooloteoste konkursil I preemia, teos “Concordia” kahele kitarrile pälvis “Eesti muusika päevad 2005” heliloojapreemia.