Pärt Uusberg

Helilooja, koorijuht, EHL liige 2012. aastast
Sündinud 16.12.1986

Uusberg, Pärt on sündinud Raplas. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli koorijuhtimise erialal Heli Jürgensoni juures, samas õppinud ka valikainena heliloomingut Alo Põldmäe ja Galina Grigorjeva juhendamisel. 2012. aasta kevadel omandas Uusberg Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias bakalaureuse kraadi heliloomingu erialal Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. 2014. aastal lõpetas ta kompositsiooniõpingud magistri astmes Toivo Tulevi ja Tõnu Kõrvitsa juures. Koorijuhina on Pärt Uusbergi põhitöö olla enda poolt asutatud kammerkoor Head Ööd, Vend peadirigent. Koor sündis 2008. aastal Uusbergi näitlejast ja lavastajast venna Uku Uusbergi William Shakespeare’i ainetel loodud samanimelise diplomilavastuse tarvis. Sealt peale on koor tegutsenud aktiivselt nii Eestis kui ka välismaal ning saavutanud tunnustusi mitmetel kodumaistel konkurssidel sh Grand Prix’; rahvusvahelisel koorifestivalil “Tallinn 2013”.

Pärt Uusbergi loomingu põhiosa moodustab koorimuusika, ent ta on loonud ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Tema koorilaulud on loodud enamasti eesti autorite (Juhan Liiv, Ernst Enno, Viivi Luik, Karl Ristikivi, Indrek Hirv) või liturgilistele tekstidele.

Uusbergi koorimuusika on jõudnud ka Eesti laulupidude kavadesse: “Nad vaatavad üksteise otsa” kõlas noormeestekooride esituses 2011. aastal XI Noorte Laulu- ja Tantsupeol “maa ja ilm”. 2014. aasta üldlaulupeol tuli esitusele kolm Uusbergi teost: “Lauldes” (2012, tekst Andres Ehin ja Ly Seppel) mudilaskoorile, “Muusika” (2008, tekst Juhan Liiv) segakoorile ja “Mis on inimene?” (2012, tekst Doris Kareva) meeskoorile.

Pärt Uusbergi teoseid on kirjastanud Talmar&Põhi, SP Muusika kui ka WaltonMusic. Ilmunud on ka mitu autoriplaati. Autori juhatusel saab kuulata Uusbergi muusikat järmistelt helikandjatelt: “Siis vaikivad kõik mõtted” (kammerkoor Head Ööd, Vend, 2009), “Liiv, meri ning mõtted” (kammermeeskoor JÕUD, 2014) ning “Õhtu ilu” (kammerkoor Head Ööd, Vend ja keelpilliorkester Collegium Consonante, 2016). Lisaks saab kuulda Pärt Uusbergi naiskoorilaule neidudekoori Kammerhääled (dirigent Ingrid Roose) esituses albumilt “Luiged läevad”(2016).

Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused

Pärt Uusberg on pälvinud tunnustust heliloojana nii Eestis kui ka välismaal. 2009. aastal saavutas Uusbergi koorilaul “Ilus ta ei ole”; I koha Tallinna Keskraamatukogu poolt korraldatud isamaaliste laulude konkursil. 2010. aasta veebruaris võitis tema “Taaveti psalm nr. 121” Eesti Heliloojate Liidu ja Pirita Kloostri koostöös korraldatud kompositsioonikonkursi “Taaveti laul”. Sama aasta kevadel valiti Uusbergi klaveripala "Paradiis" Sydneys toimunud ülemaailmse nüüdismuusikaorganisatsiooni ISCM festivali World New Music Days programmi – seda läbi eraldiseisva eksperimentaalse konkursi “Momentary Pleasures”, kuhu oodati heliloojatelt vaid ühe päeva jooksul komponeeritud teoseid. 2011. aasta noorte laulupeol anti Pärt Uusbergile üle Veljo Tormise Fondi stipendium. 2012. aastal äratas noore helilooja meeskoorilaul “Kuule mu palve häält” tähelepanu konkursil European Award for Choral Composers 2012, pälvides eripreemia a cappella koorilaulu kategoorias. Viljaka loomeaasta eest valis Eesti Kooriühing koostöös Eesti Heliloojate Liiduga Pärt Uusbergi Aasta kooriheliloojaks 2012, tema muusikaga CD-le “Liiv, meri ning mõtted” anti tiitel Aasta kooriplaat 2014.

2014. aastal pälvis Uusberg Gustav Ernesaksa Fondi Koorimuusika edendamise stipendiumi, 2015. aastal Marje ja Kuldar Sinki nimelise preemia “Noor Muusik”, 2016. aastal Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia.

Täiendavat infot leiab
Eesti Muusika Infokeskus
Soundcloud