Mirjam Tally

Helilooja, EHL liige 2000. aastast
Sündinud 28.11.1976

www.mirjamtally.com

Mirjam Tally loomingus on kesksel kohal kõla. Tema muusika on tulvil mängulisi kontraste – selles segunevad humoristlik, dramaatiline ja poeetiline kõlakasutus. Tally varasem looming sisaldab põhiliselt kammer- ja elektroonilist muusikat, milles sageli põimuvad akustilised ja elektroonilised kõlad. Viimastel aastatel on Tally loomingus aga suurenenud orkestriteoste osakaal. Mõnikord kasutab ta oma teostes kunstmuusikas vähem levinud, Põhjamaade või ka eksootilisi rahvapille (kannel, didgeridoo, tanpura, akordion jt), käsitledes folkloorset kõlamaterjali modernistliku vabameelsusega. Tally loomingus on tähtsal kohal eesti autorite (Hasso Krull, Elo Viiding, Indrek Hirv, Kristiina Ehin) luuletekstid. Rootsi keeles on Tally kirjutanud mitmeid teoseid Edith Södergrani sõnadele.

Mirjam Tally lõpetas Eesti Muusikaakadeemia 2000. aastal Lepo Sumera õpilasena ning täiendas end õpingute ajal Rauno Remme juures elektronmuusika alal. 2003. aastal omandas ta Eesti Muusikaakadeemias magistrikraadi.  Aastail 1998–2004 tegutses Tally Klassikaraadio vabakutselise saatejuhina, 2003-2006 töötas ajakirja “Muusika” toimetajana. Tally on avaldanud muusikateemalisi artikleid ka teistes väljaannetes. 2006. aasta sügisest alates elab ja töötab Mirjam Tally Rootsis, Gotlandi saarel asuvas Visby linnas. Koostöös Visby raamatukoguga (Almedalsbiblioteket) ja Visby toomkirikuga on Tally korraldanud mitmeid kontserte nii enda kui ka teiste heliloojate muusikaga, esinejateks näiteks Resonabilis, Una Corda, Anna Svensdotter, Aare Tammesalu jt.

Mirjam Tally on teinud koostööd selliste ansamblite ja muusikutega nagu BIT20 Ensemble (Norra), Kaspars Putninš ja Altera Veritas (Läti), Marco Blaauw (Holland), UMS’n JIP (Šveits), John Storgårds ja Lapimaa Kammerorkester (Soome), Anna Svensdotter, Sonanza, 40f, The Gothenburg Combo, Eric Ericsoni kammerkoor, Rootsi Raadio koor ja Rootsi Raadio sümfooniaorkester, Uppsala Kammerorkester, NorrlandsOperan sümfooniaorkester, trio ZilliacusPerssonRaitinen (Rootsi), Eestist on tihedam koostöö olnud flötist Monika Mattieseni, kandlemängija Kristi Mühlingu ja dirigent Risto Joostiga. Teos “Shift”, mis on kirjutatud BIT20 Ensemble’ile Luca Francesconi meistriklassi “EarLab” raames, kõlas esiettekandes 2008. aasta septembris Stresa festivalil Itaalias. 2006–2012 ajal tegi Tally tihedamat koostööd Ülo Pikkoviga animatsiooni vallas. 2012. aastal kirjutas Tally muusika rootsi rezissööri Jesper Kurlandsky tantsufilmidele “Red Hat” ja “Yellow Hat”, viimane film on koreograaf Virpi Pahkinenist ning seda näidati 2015. aasta algul ka rootsi televisioonis SVT.

Olulisemad teosed ja loomingulised saavutused

Tally teos “Swinburne” osales 2001. aastal rahvusvahelisel heliloojate Rostrumil. Augustis 2005 viibis Tally NOMUSe stipendiaadina Visby rahvusvahelises heliloojate keskuses, mille elektronmuusika stuudios valminud teosed kõlasid 2006. aasta veebruaris Reykjavikis festivalil Dark Music Days. Üks nendest teostest, “Blow” (video Ülo Pikkov, 2007), osales ka 2009. aasta oktoobris Göteborgis Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu aastafestivalil World Music Days. 2014. aastal esindas kooriteos “Animalisk hymn” Eestit samal festivalil Poolas Wroclavis. Tally on esindanud ka samal festivalil Rootsit teosega “Birds and Shadows”, aastal 2011 Zagrebis. Tally orkestriteos “Turbulence” osales 2008. aasta oktoobris Vilniuses Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu aastafestivalil World Music Days ning Veneetsia biennaali rahvusvahelise kaasaegse muusika festivalil. Teos valiti Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil Pariisis 2009 kümne soovitud teose hulka.

Tally muusikat on esitatu rohkem kui 20 riigis, sealhulgas festivalidel “Dark Music Days” Islandil (2006), “Summartónar” Fääri saartel (2008), Veneetsia biennaali rahvusvahelise kaasaegse muusika festivalil Itaalias (2008), festivalil ISCM World New Music Days Leedus, Rootsis, Horvaatias ja Poolas (2008, 2009, 2011, 2014), “Sound of Stockholm” (2010–2013) jm; ja mitmetel festivalidel Eestis. 2003. aastal andis Mirjam Tally koostöös plaadifirmaga ARM Music välja autoriplaadi. 2011. aastal andis Mirjam Tally välja plaadi Eclipse, kuhu on koondatud põhiliselt orkestriteoste kontsertsalvestised. 2004. aastal pälvis ta Heino Elleri nimelise loomingupreemia. Orkestriteosega “Turbulence” on Tally pälvinud “Eesti muusika päevad 2007” heliloojapreemia ning novembris 2008 Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia helikunsti preemia Christ Johnson-priset. Samal aastal sai Tally ka Rootsi Heliloojate Liidu aastapreemia. 2009. aastal valis Rootsi Raadio kultuuriprogramm P2 Mirjam Tally aastaiks 2009–2010 resideeruvaks heliloojaks. Aastal 2009 pälvis Tally Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali preemia. Aastal 2016 on Tally Eesti Kontserdi resideeruv helilooja.

Täiendavat infot leiab

Eesti Muusika Infokeskus